Z wizytą w Miśnieńskiej Manufakturze Porcelany

Niedawno odwiedziliśmy niezwykłe miejsce, kolebkę Saksonii-Miśnię gdzie powstała  pierwsza europejska porcelana.Kocham porcelanę,a szczególnie filiżanki więc taka wycieczka była dla mnie nie lada gratką.Niestety ceny Miśnieńskich wyrobów  do tanich nie należą.

SAM_3540

Nacieszyłam  oczy przecudną zastawą stołową i niezwykłymi figurkami.Zapraszam na fotorelację.SAM_3497

Na Wikipedia możemy przeczytać,że  Manufaktura została założona w 1700 roku, z polecenia Augusta II Mocnego. Wynalazcą procesu jej fabrykacji był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus – w roku 1708. Po jego śmierci w tymże roku rozwojem produkcji porcelany zajął się jego uczeń, Johann Friedrich Böttger.

SAM_3506

Zakład funkcjonuje do dziś pod nazwą Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen. Miśnieńska Manufaktura Porcelany szybko stała się wyznacznikiem kunsztu, elegancji i perfekcyjnej jakości wyrobów. Zatrudnieni w niej artyści tworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Malarz Johann Hoeroldt wprowadził do zdobień błękit kobaltowy.

SAM_3529

Joachim Kaendler – autor licznych kolekcji porcelanowych figurek – przyczynił się do rozkwitu miśnieńskiej sztuki modelarskiej.

SAM_3509

SAM_3521

O wielkiej wartości i wyjątkowym charakterze wyrobów miśnieńskich stanowi niezmienna od wieków technika ręcznego wykonywania zdobień.SAM_3565

Gdy współcześnie większość manufaktur wykorzystuje kalki zdobnicze Miśnieńska Manufaktura Porcelany podkreśla klasę swoich wyrobów wiernością tradycyjnemu malarstwu porcelany.

SAM_3545

Po dzień dzisiejszy w miśnieńskiej manufakturze, która z zamku została przeniesiona do doliny rzeki Triebisch, wytwarzana jest porcelana użytkowa i ozdobna – rękodzieło sygnowane dwoma skrzyżowanymi, niebieskimi mieczami.

SAM_3574

Budynek w którym obecnie mieści się Manufaktura z zewnątrz przypomina raczej galerię handlową.Na parterze znajduję się kawiarnia,w której możemy wypić pyszna kawę w przepięknych,porcelanowych  filiżankach.

SAM_3511

Tu także mieści się również sklep z porcelaną,Ceny wyrobów przyprawiały nas o zawrót głowy.Na dwóch pietrach Museum of Meissen Art obejrzeliśmy największy zbiór miśnieńskiej porcelany, zbierany od 300 lat.

SAM_3538Figury,wazy,zastawy,serwisy,kieliszki świeczniki,kafle a nawet całe piece-to wszystko przepięknie wyeksponowane i opisane.

SAM_3535
Po historycznym wstępie, w muzealnych warsztatach mogliśmy oglądać poszczególne procesy produkcyjne tej niezwykłej porcelany.

SAM_3537

SAM_3530

SAM_3551

Przed kilku laty wielkim zaskoczeniem było wprowadzenie do oferty tej najstarszej europejskiej manufaktury porcelany szerokiej kolekcji biżuterii łączącej w sobie szlachetne kamienie z pięknem porcelany. Biżuteria z Miśni z pewnością godna jest znaku skrzyżowanych mieczy.SAM_3496

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://kasia-testuje.pl/z-wizyta-w-misnienskiej-manufakturze-porcelany/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

3 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: