
Ciekawe miejsce w Adrszprachu-Křížova cesta i Křížový vrch
W ostatni, słoneczny dzień tegorocznej jesieni wybraliśmy się do Adrszprachu, najsłynniejszego, czeskiego skalnego miasta. Tym razem odpuściliśmy sobie skalne labirynty i udaliśmy się na spokojny spacer w rezerwacie przyrody Křížová cesta na Krzyżową Górę (Křížový vrch (667 m npm). Odwiedzając skalne miasto, watro odwiedzić nowo zrekonstruowaną drogę krzyżową, której historia sięga XVII wieku. Niejednokrotnie bywałam w Adrszpaskim Skalnym Mieście. Myślałam, że znam już wszystkie atrakcje w okolicy, a tu taka niespodzianka. Křížovą ceste i Křížový vrch odkryłam zupełnie przypadkiem, robiąc zbliżenie na mapach google. Krzyżowa Góra znajduje się po przeciwnej stronie Skalnego Miasta, w tyle dużego parkingu.
Trasa rozpoczyna się w dolnym miasteczku Adrspach obok parkingu, gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. My idziemy żółtym szlakiem w stronę lasu, który prowadzi na Křížový vrch.
Rezerwat przyrody Křížová cesta (pierwotnie zwany Rozsochatec , obecnie zwany ” Křížák „) został utworzony w 1956 r. Znajduje się w obszarze Dolní Adršpach (między Adršpach i Zdoňov ).
Niech Was nie przerazi ilość schodów. Wejście jest na prawdę przyjemne .
Rezerwat jest częścią obszaru chronionego krajobrazu Broumovsko , a od roku 2005 wchodzi w skład systemu Natura 2000.
Rezerwat znajduje się na Wzgórzu Krzyżowym (666,8 m npm) i obejmuje 13,7 hektara powierzchni. Przedmiotem ochrony są zagrożone gatunki ptactwa oraz miasto skalne, utworzone przez piaskowcowe bloki z okresu górnej kredy.
Spacer po lesie jest bardzo przyjemny, a szlak lekko wije się w górę. Po drodze mijamy przyrodniczą ścieżkę edukacyjną.
Nieco wyżej czekają nas ostre podejścia na szczyt, drabinkami i schodami, wśród form skalnych.
W skałach umieszczono tablice ze stacjami drogi krzyżowej (stąd nazwa wzniesienia), żelaznymi reliefami z XVII wieku .
Podziwiając drogę krzyżową dochodzimy platformy widokowej skąd rozpościera się panorama w kierunku północnym obejmująca Karkonosze i Góry Kamienne oraz na Skalne Miasto, na Bukowa Górę i Mieroszowskie Skały.
Na samym szczycie, na podstawie z piaskowca, z rzeźbami św. Anny, Józefa i Jana Nepomucena, ustawiono żelazny krzyż (z 1857 r.)
W drodze powrotnej, warto udać się w stronę łąki (przed dużym parkingiem), do miejsca, gdzie wiosną 2014 r powstało EQUILIBRIUM . Twórcą kamiennych kompozycji jest Marko Pogačnik .
Kamienne głazy
Kosmogramy powstały jako hołd równowadze planetarnej . Symbolem równowagi są spirale, utworzone w dwóch przeciwnych kierunkach.
Tablica objaśniająca znaczenie kosmogramów
Pierwsza spirala składa się z 18 kamieni – odłamanych granitowych głazów z reliefami kosmogramów na metalowej płycie. Każdy kamień posiada znak przypisany danemu miejscu lub krajobrazie w Europie.
Druga spirala składa się z 21 uzupełniających się połówek kosmogramów, z których każdy reprezentuje określony kraj lub krajobraz, który jest częścią innych kontynentów lub oceanów- Afryki, Azji, Oceanii, Australii i obu Ameryk. Pierwsza spirala poświęcona jest różnicom kulturowym, a tym samym reprezentuje ludzką kulturę, podczas gdy druga spirala poświęcona jest wszystkim zjawiskom ziemskim.
W ten sposób wyraża się również równowaga dwóch spiral, poszukiwanie równowagi między ludzką kulturą a przyrodą.
Wstęp do Rezerwatu i na platformę jest darmowy.
Cała wyprawa zajmie nam ponad godzinę.
W Skalnym Mieście byłam i na pewno znów się wybiorę, to może i to miejsce zahaczymy 😉
Koniecznie, bo pięknie tam 🙂
Taką piękna okolicę mamy, tylko czas potrzebny na zwiedzanie…
Karinko, mamy to szczęście,że nie pracujemy w weekendy więc, możemy od czasu do czasu gdzieś wyskoczyć. Twoi chłopcy rosną jak na drożdżach i tylko patrzeć jak będziecie śmigać po naszych górach. Pozdrawiam serdecznie
Byliśmy w Adrszprachu juz nie raz. O tej górze jakoś nie czytałam nic i nie bylismy tam. Piszesz,że spokojny spacer a widoki wspaniałe. Widzę tam tyle schodów ,że nieco się wystraszyłam ich ilości. Chętnie zobaczyłabym te widoki ale nie wiem czy z moimi kolanami dam radę.
Spokojnie dasz radę. .Te schody tylko wyglądają groźnie. Pomalutku, z przerwami na odpoczynek i podziwianie skalnych form ,nawet nie odczujesz, że weszłaś na górę.
Jejuńciu! Co za miejsce! Świetne widoki 🙂 Chętnie się kiedyś wybiorę 🙂