Ciemna strona słońca

O tym, że bez słońca nie byłoby życia na Ziemi, wie chyba każdy. Jednak badania naukowe i gwałtowne zmiany klimatyczne każą uważniej przyjrzeć się zagrożeniom, na jakie jesteśmy narażeni w kontakcie z jego promieniami. Specjaliści nieustannie ostrzegają, że mogą być one przyczyną groźnych, a nawet śmiertelnych chorób. Dlatego zanim wystawimy ciało na słońce, warto wiedzieć, co nam zagraża i w jaki sposób to ryzyko zminimalizować.

Zdrowe opalanie

Nie ma wątpliwości, że kąpiele słoneczne mają korzystny wpływ na samopoczucie. Dzięki opaleniźnie zwiększa się odporność człowieka na zakażenia bakteriami chorobotwórczymi. Słońce uczynnia produkcję witaminy D3 w organizmie, która jest niezbędna, abyśmy mogli przyswajać wapń i inne minerały z substancji. Niektóre schorzenia (np.bezpłodność) leczy się helioterapią – metoda leczenia polegająca na naświetlaniu całego ciała lub jego części promieniowaniem Słońca.
Ponadto światło korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka.Latem mniej osób zapada na depresje niż jesienią i zimą. Dlatego w krajach Europy Północnej gdzie Słońce świeci rzadko stosuje się wyjątkowo silne oświetlenie sztuczne, które imituje światło naturalne.

Co za dużo to niezdrowo

Jednak mimo niezaprzeczalnych korzyści dla ludzkiego zdrowia, opalanie w nadmiarze może przyczynić się do powstania uczuleń, szybszego starzenia się skóry oraz raka. Promieniowanie UVB w zbyt dużej dawce, powoduje na skórze odczyn rumieniowo-zapalny. Podczas tworzenia się rumienia może ulec uszkodzeniu białko komórek, które chronią przed nowotworami w tym najgroźniejszym – czerniakiem. Szczególnie narażeni na wystąpienie rumienia narażone są osoby o jasnej karnacji. Ponadto niektóre perfumy i leki np. sulfonamidy użyte podczas opalania mogą wywołać reakcje uczuleniowe.

Na promieniowanie słoneczne szczególnie wrażliwe są małe dzieci Dlatego należy pamiętać, że dzieci do 3. roku życia nie powinny w ogóle się opalać. W godzinach największego nasłonecznienia, tj. miedzy 11 a 16 najmłodsi nie powinni być narażani na działanie słońca.

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/ciemna-strona-slonca/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

6 comments

  1. chcialabym pomoc, ale mam alergie na slonce:(, na pewno factor 100 bylby najlepszy, tylko pytanie, po co w takim razie siedziec na sloncu:)

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: