Czeska Praga – jedna z najpiękniejszych, europejskich stolic

Praga już od średniowiecza nazywana jest najpiękniejszym miastem świata. Znajdują się tu architektoniczne cuda, o ponad tysiącletniej tradycji. Każda z praskich dzielnic ma swoją niepowtarzalną atmosferę i wyjątkowy urok. Praga, to stolica o wielu twarzach.

Wystarczy przejść się uliczkami Starego Miasta, by poczuć niesamowity klimat Pragi.

Kręte uliczki żydowskiego miasta, znane z powieści Franza Kafki.

Ogrody zamkowe

Petřín z wieżą widokową, przypominającą miniaturę wieży Eiffla.

Zamek Praski-symbol Czech i siedziba czeskich władców, (według Księgi Rekordów Guinnessa, największy średniowieczny zamek na świecie) Wyszehrad-kolebka czeskiej państwowości.

Dokładnie, co warto zwiedzić będąc w Pradze pisałam w poście Praga w jeden dzień TU.  W Pradze byliśmy już cztery razy i za każdym razem odkrywamy ją na nowo.

Pod koniec czerwca, spędziliśmy trzy dni w Pradze i wreszcie udało nam się odwiedzić jedną z bardziej tajemniczych i mniej znanych dzielnic Pragi – Wyszehrad. Według przekazów kronikarskich to właśnie tutaj (a nie na Hradczanach) zaczęła się historia Czechów.


Zamek Wyszehradzki stał się drugą najważniejszą siedzibą czeskich władców w X wieku, obok Hradczan. Na zamku swoją główną siedzibę miał Wratysław II. To za jego panowania wzniesiono kościół św. Piotra i Pawła, przy którym obecnie znajduje się cmentarz gdzie pochowano najwybitniejsze osobistości Czech.

Za panowania kolejnych władców wzgórze traciło coraz bardziej na znaczeniu na rzecz Hradczan. Ostatnim władcą był Sobiesław I Przemyślida. Karol IV Luksemburski włączył Wyszehradzki Zamek w mury Pragi, tworząc tak zwaną Drogę Królewska, którą władcy przemierzali w drodze na koronację, która miała  miejsce na Hradczanach. Tutaj przechowywano też słynny Kodeks Wyszehradzki (jeden z najcenniejszych czeskich rękopisów).

Na Wyszehrad dociera  znacznie mniej turystów niż na Stare Miasto, warto więc wsiąść do metra i wybrać się na wzgórze by podziwiać Pragę z innej perspektywy.

Ze wzgórza rozciąga się przepiękna panorama Pragi i Wełtawy.

Do zamku można dostać się pokonując jedną z bram – Bramę Tabor, Bramę Leopolda lub Bramę Špička.

Zamek otoczony jest bogatym w posągi z piaskowca Parkiem Wyszehradzkim, a graniczy z nekropolią, na której spoczął m.in. Vaclav Havel, prezydent Czech.

 

Na wzgórzu znajdują się też dwa najstarsze obiekty Vyšehradu – rotunda św. Marcina oraz kościół św. Piotra i Pawła.

Praga ma posiada niesamowity klimat. Spacerując uliczkami co krok napotykam , malutkie kawiarnie ukryte w podwórkach, i zapraszające do swych wnętrz.

Nie ma wyjazdu do Pragi bez kufelka piwa. Czeskie piwo chwalone jest na całym świecie. Budweiser, Pilsner,  Kozel, Staropramen to marki, znane i lubiane.  W tym roku nastawiliśmy się na řezané pivo czyli piwo rżnięte. To oryginalny smakowo, dwukolorowy trunek. Sekretem jest odpowiednia sztuka nalewania oraz różnica w gęstości obydwu piw – to na górze powinno mieć mniej ekstraktu, a to na dole być bardzo mocno schłodzone. Umiejętnie nalanie piwa przez barmana zagwarantuje długotrwałe utrzymanie obydwu warstw piwa zarówno na początku picia, a także po każdym łyku. Choć jest to bardzo popularna piwna specjalności u naszych południowych, to w dwóch gospodach czeskich  podano nam  piwo bez widocznych warstw. Nie wiem, czy to brak umiejętności barmana czy też wzięli nas za laików. Dopiero w europejskiej restauracji ,,Kolkovna Celnice” kelner podał mi piwo z ogromną pianką i z widocznymi dwoma warstwami, które do ostatniego łyka pozostały rozdzielone.

Piwo do połowy wypite a piana a warstwy pozostały nienaruszone.

Po takim zimnym, kuflu piwa nabraliśmy energii do dalszego zwiedzania

Słynny Mural poświęcony Johnowi Lennonowi – znanemu brytyjskiemu muzykowi, miejsce spontanicznych występów i koncertów.

 

Pomnik Ofiar Komunizmu w Pradze

Skamieniałości  w Ogrodach Wallensteina

Słynna złota uliczka

Katedra św. Wita

Rynek Starego Miasta i Kościół Marii Panny przed Tynem

Pomnik Świętego Wacława

Spacer nad prawym brzegiem Wełtawy

Tańczący Dom- często nazywany też Ginger i Fred

Urzekające kamienice Pragi

Stare Miasto

 

Architektura potrafi oczarować

Zabytki Starego Miasta to katalogowy przegląd niemalże wszystkich epok

Kamienice przy Rynku Staromiejskim.

 

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/czeska-praga-jedna-z-najpiekniejszych-europejskich-stolic/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

6 comments

    1. Praga bardzo się zmieniła, odnowiono prawie wszystkie kamienice na Starym i Nowym Mieście

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: