Czeska Szwajcaria-baśniowa kraina, którą trzeba zobaczyć

Dziś chciała bym Was zabrać w niesamowite miejsce, które odwiedziłam w lipcu.

Zaręczam, że jesienią jest tam równie pięknie i zdecydowanie bardziej kolorowo. Wrzesień rozpieszcza nas piękną pogodę więc pakujcie plecaki i wyruszajcie do tej baśniowej krainy.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria leży u styku granic Czech, Niemiec i Polski. To jedna z najpiękniejszych w Czechach i wyjątkowa na skalę europejską kraina z fantastycznymi formami skalnymi.

Podczas wędrówki co rusz  spotykamy kamienne bramy, iglice, baszty, pionowe ścian, tarasy i labirynty. Najatrakcyjniejszą częścią Czeskiej Szwajcarii jest największy naturalny łuk skalny w Europie Środkowej – wymiary bramy to 26,5 m rozpiętości łuku u podstawy, 16,0 m wysokości otworu, od 7 do 8 metrów szerokości otworu.


Nazwa parku Szwajcaria pochodzi od szwajcarskich malarzy epoki romantyzmu, którzy w  1776 r. pracowali przy rekonstrukcji Galerii Drezdeńskiej , oraz wykładali na Akademii w Dreźnie- Antona Graffa i  Adriana Zingga. Niepowtarzalne piękno i romantyzm okolicy nad Łabą tak urzekły Szwajcarów, że nazwali ten region swoją Szwajcarią na obczyźnie.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć od miejscowości Mezni Louka skąd wiedzie jeden z najładniejszych szlaków Czeskiej Szwajcarii. Trasa to około 6 km -czyli 2 i 1/2 godziny marszu. Na początku szlak pnie się pod górę. Po około 20 minutach podejścia dochodzimy do Ścieżki Gabrieli, która biegnie wzdłuż pionowej skały.

Widoki z tego miejsca są przepiękne. Co kilka kroków widzimy fantastyczne formy skalne i nawet nie wiadomo kiedy dojdziemy do celu-czyli Bramy Prawczickiej i pałacyku Sokole Gniazdo.

Ten letni pałacyk powstał w 1881 r. Edmund Clary-Aldringen postawił go jako atrakcję dla swoich gości i przyjaciół. Obecnie mieści się tu restauracja i sala wystawowa.

Do bramy pałacowej wiedzie usypana rampa z mostem oraz tunel. Aby wejść na teren letniego pałacyku oraz na tarasy widokowe trzeba uiścić opłatę w wysokości 70 CZK czyli około 12 zł.

Warto zapłacić i odwiedzić kilka punktów i tarasów widokowych położonych na szczytach skał, skąd roztaczają się fantastyczne widoki na okolicę i ponad lasami kamienne wyspy.

Piękno tej baśniowej krainy wykorzystano jako scenerię do filmu  Opowieści z Narni. Czeska Szwajcaria  znalazła się na liście najwspanialszych, dziewiczych miejsc świata „Must-visit 501 Wild places”,  obok Parku Narodowego Yosemite i Wysp Galapagos.

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/czeska-szwajcaria-basniowa-kraina-ktora-trzeba-zobaczyc/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

One comment

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: