
Domowy bigos
Bigos to danie, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt lub innych uroczystości. Jego przygotowanie wymaga czasu, gdyż najlepszy bigos musi być wielokrotnie podgrzewany i schładzany, wówczas nabiera smaku. Przepis na bigos w każdym domu jest chyba podobny. Podstawą jest kapusta kiszona, grzyby suszone, mięso i boczek wędzony. Kapustę kiszoną można mieszać pół na pół z kapustą świeżą. Ja gotuję bigos z kapusty, którą sama kiszę.
Składniki
- 2,5 kg kiszonej kapusty.
- 500 g boczku wędzonego.
- 1 kg łopatki bez kości lub żeberek wieprzowych
- 500 g wołowiny.
- 4 pętka kiełbasy
- 4 cebule (pokrojone w półplasterki)
- spora garść grzybów suszonych
- 2 łyżki smalcu lub oleju do smażenia
- 2 liście laurowe
- 1 garść suszonych śliwek
- łyżeczka majeranku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu czarnego
- kilka ziaren jałowca
- sól, pieprz
Grzyby wsypujemy do niedużego garnka i zawalamy zimną wodą. Pozostawiamy do namoknięcia na całą noc. Kapustę kiszoną płuczemy, osączamy i drobno kroimy. Przekładamy do garna i zalewamy wrzącą wodą (wody powinno być tyle, aby woda pokryła kapustę) Gotujemy ok 1 godziny. Mięso kroimy w kosteczkę, przyprawiamy sola i pieprzem i podsmażamy na złoty kolor. Dodajemy do gotującej się kapusty. Grzyby wraz z wywarem wlewamy do kapusty. Całość gotujemy do miękkości pod przykryciem (ok. 1 godziny). Wsypujemy przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe i nasiona jałowca.
Osobno smażymy pokrojoną w kostkę cebulę z pokrojonym w kostkę boczkiem i kiełbasą. Dodajemy do kapusty i gotujemy kolejna godzinę. Bigos powinien gotować się na małym ogniu około 3–4 godzin, aż mięso będzie miękkie, a smak wszystkich składników się połączy. Garnek z bigosem studzimy i odstawiamy na noc do lodówki. Na drugi dzień ponownie gotujemy bigos, ok 1/2 godziny. Gotujemy potrawę przez kolejne 2- 3 dni, gdyż bigos tak przyrządzony zyskuje na smaku i aromacie.
Bigos jest dość ciężkostrawną potrawą, dlatego warto sięgnąć po wyrób medyczny CE Espumisan Max