Domowy likier cytrusowy

Dzisiaj zdałam sobie sprawę, że równiutko za miesiąc Mikołajki a po nich gorący czas świątecznych przygotowań. Lubię mieć wszystko wcześniej rozplanowane. Tegoroczna jesień rozleniwiła mnie (dziś było u mnie 21 C) i zamiast myśleć pomału o nadchodzących świętach, wygrzewam się na działce w ciepłych promieniach słońca. Nic się nie stanie, jeśli w tym roku prezenty kupię później a zamiast piernika długo dojrzewającego upiekę czekoladowe ciasto. Jedynie likier cytrusowy nie może czekać.  W sklepach zaczynają pojawiać się dojrzałe cytrusy z Europy. W połowie listopada zaczynają się zbiory cytrusów w krajach śródziemnomorskich. Do Polski owoce przyjeżdżają głównie z Hiszpanii i Włoch. Transport trwa kilka dni, dlatego owoce zbierane są prawie dojrzałe i dzięki temu mają niepowtarzalny smak w porównaniu do niedojrzałych i nafaszerowanych konserwantami z Afryki czy Argentyny. Te soczyste i aromatyczne cytrusy aż się proszą aby przygotować świąteczny likier.

Składniki:

  • spirytus- 250 ml
  • 2 cytryny
  • 1 pomarańcza
  • 2 szklanki cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 1 litr chudego mleka

Wykonanie:

Wyszorowane cytrusy obieramy bardzo cienko ze skórki, aby nie było na nich białej części ponieważ likier będzie gorzki. Ja używam obieraczki do warzyw Ambition.

Skórki umieszczamy w szklanym naczyniu i dokładnie zalewamy spirytusem. Zamykamy i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na miesiąc. Po tym czasie skórki odcedzamy i mocno wyciskamy. Mleko przelewamy do garnka, dodajemy cukier oraz cukier waniliowy. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień i stale mieszając, gotujemy jeszcze ok 30 minut. Do wystudzonego mleka dolewamy cytrusowy alkohol i starannie wszystko mieszamy. Likier zlewamy do butelki i odstawiamy na tydzień do lodówki. Do niedawna robiłam ten likier z wodą i spirytusem. Pomysł na mleko zaczerpnęłam z bloga Igraszaki losu. Próbowałam też wersji z mlekiem skondensowanym, jednak  likier był dla mnie za słodki.


Przepis na udane święta

 

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/domowy-likier-cytrusowy/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

13 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: