Jesienne wieczory z dziećmi wcale nie muszą być nudne

Czesław Niemen śpiewał „Mimozami jesień się zaczyna. Złotawa, krucha i miła.” Tak na prawdę, prawdziwa jesień zaczyna się kwitnącą w kolorze złota nawłocią – dokładnie taką, jak ta, w moim ogrodzie.

Rzadko też jesień bywa miła. Mało kto lubi tą porę roku. Najczęściej słyszę, że jesień to coraz krótsze i deszczowe dni. W czasie deszczu dzieci się nudzą , a gdy się nudzą, to przychodzą im do głowy szalone pomysły i potrafią nieźle narozrabiać. Niektórzy rodzice wybierają najprostsze rozwiązania i by mieć „święty spokój” kupują dzieciom tablety, komputery, smartfony, konsole do gier. Nie zrozumcie mnie źle, nie jest przeciwna technice. Sama z niej korzystam. Nie widzę w tym nic złego jeśli starsze dzieci korzystają z umiarem z tych urządzeń. Przecież miło jest mieć w domu chwilę ciszy, którą można przeznaczyć na odpoczynek. Jednak równie ważne jest poświęcanie czasu dziecku. Tabletu czy komputera nie powinno się absolutnie traktować jako swego rodzaju niani dla małych dzieci. Przemierzając sklepy  nie raz trafiłam na maluchy w wózkach z tabletami w rączce. Mamusie włączają dziecku bajeczkę i mogą w spokoju przemierzać regały. Nasuwa mi się pytanie, czy to odpowiednia zabawka dla dziecka około roczku?  Zabawa ma sprawiać radości i rozwijać dziecko. Małe dzieci uczą się poznawać świat a podczas zabawy powinny być wykorzystywane wszystkie zmysły dziecka. Podczas używania tabletu jest wykorzystywany tylko wzrok. Nawet dotyk jest ograniczony, bo dziecko dotyka płaskiej powierzchni. A co ze zmysłami węchu i smaku? Maluchowi znacznie bardziej potrzebne jest poznawanie przyrody i otaczającego świata niż tablet. Kolorowe ekrany, na których coś się zmienia, przyciągają uwagę maluchów, jednak żadne urządzenie mobilne nie zastąpi dziecku bliskości rodzica.

Przygotowałam dla Was kilka propozycji zabaw dla dzieci, na nudne, jesienne wieczory.

Dzieci bardzo lubią Kasztaniaki a figurki wykonane samodzielnie na pewno sprawią im ogromną radość i zmotywują do zabawy.

W słoneczny jesienny dzień, wybierzmy się z dzieckiem do parku po kasztany. Przy okazji  dziecko zaobserwuje jak pięknie zmienia się przyroda na jesień i pozna nowy zapach – zapach suchych liści. Nazbierajcie kolorowych, żółto, czerwono-pomarańczowych liści, szyszek i żołędzi. Kto wie, może w parku spotkacie wiewiórkę. Przytargane skarby przydadzą się podczas deszczowego popołudnia, bo robienie kasztanowych ludzików to świetna zabawa rozwijająca dziecięcą kreatywność.

Gra planszowa Grzybobranie przypomni mile spędzony czas na wycieczce po lesie. Elementy rywalizacji pozwolą dziecku oswoić się z porażką, która towarzyszy codziennemu życiu, ale także poczuć radość z wygranej.

Zabierając dzieci na spacer do lasu kształtujemy w nich wrażliwość i szacunek do przyrody. Pokażmy im rośliny oraz mieszkańców lasu. Pozwólmy poobserwować pracę mrówek. Podczas wspólnego zbierania grzybów, pokażmy dzieciom grzyby jadalne oraz jak wygląda muchomor. Ta wiedza przyda się podczas wspólnej gry w Grzybobranie. Uwielbiałam leśne spacery z moimi chłopcami. Ja zbierałam grzyby a chłopcy, do swoich malutkich wiaderek wrzucali szyszki, patyki, kamyki i inne ciekawe znaleziska. Potem z tych skarbów powstawały różne prace.

Gra rodzinna 5 Sekund Junior Trefl to gra, przy której nikt się nie nudzi. Mamy tylko 5 sekund na odpowiedz na wylosowane pytanie. Pytania dotyczą różnych kategorii. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-7 lat. Mamy dwa rodzaje kart z pytaniami. Na żółtej stronie kart zamieszczone są pytania dla młodszych dzieci, a na czerwonej dla tych starszych. 5 Sekund junior to szalona i zabawna gra dla całej rodziny, która zapewni mnóstwo śmiechu i emocji oraz wzmocnienie rodzinnych więzi.

Jak już wiecie uwielbiam jesienne wieczory w blasku świec. Pachnące świece i woski często goszczą na moim blogu. Wiecie,że nasze dziecko może samo zrobić dla nas pachnącą świece. W sklepie modino.pl oprócz wyżej wymienionych gier, wypatrzyłam rewelacyjny, Zestaw doświadczalny Pracownia Świeczek Science 4 You Trefl. Dzięki niemu nasze maluchy poznają historię świec oraz składniki potrzebne do ich wyprodukowania. Zestaw umożliwia wykonanie kolorowych i pachnących świeczek w kształcie gwiazdy lub róży. Takie świeczki będą miłym, samodzielnie wykonanym prezentem dla bliskich, na przykład choinkę.

Ucząc i bawiąc się budujemy pozytywne relacje. Nie ma nic piękniejszego, niż wspólnie spędzony czas z dziećmi.

 

 

 

 

 

Zapisz

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/jesienne-wieczory-z-dziecmi-wcale-nie-musza-byc-nudne/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

One comment

  1. A ja nie rozumiem takiego podejścia, że jak dni są krótkie i szybko robi się ciemno to musi być nudno. Jest tyle zajęć, które można robić w domu – z dziećmi i bez. Twoje propozycje super. 🙂
    P.S. Ja tam bardzo lubię i jesień, i zimę 🙂

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: