Kilka rad dla starających się o wyjazd do U.S.A

Ameryka to kraj marzeń wielu Polaków. Pociąga nas różnorodnością, odmiennością kulturową, to miejsce, gdzie można spotkać ludzi z całego świata. Podoba nam się amerykański styl bycia, pełen luzu i beztroski i wolności. Jedni marzą by się tam osiedlić na stałe a inni, by zwiedzić ten kraj słynący z cudownych krajobrazów, parków narodowych, kanionów, wodospadów, oraz słynnych wielkich miast, znanych z telewizji. Aby nasz sen o Ameryce się ziścił potrzebujemy wizy. Podstawowy podział wiz to imigracyjne i nieimigracyjne. Najbardziej popularną jest wiza turystyczna B2, i na niej się skupię. Mam za sobą kilka podejść i wymarzoną wizę w garści  dlatego śmiało mogę napisać, że starania o wizę przypominają grę na loterii. Jak wygląda procedura ubiegania się o ten dokument, jakie trzeba spełnić kryteria i czy ciężko jest otrzymać wizę ?

Procedura starania się o wizę  składa się z trzech etapów:

I. Złożenie wniosku wizowego. Gdy po raz pierwszy starałam się o wydanie wizy, dokumenty wypełniałam ręcznie, wysyłałam pocztą i czekałam na list z Ambasady z wyznaczoną wizytą. Dziś aplikacja odbywa się wyłącznie online, sami wybieramy pierwszy dostępny termin wizyty w ambasadzie- zazwyczaj jest to kilka następnych dni. Na stronie ambasady znajdziemy wszystkie instrukcje oraz linki do formularzy. Przygotujmy aktualny paszport i zdjęcie w formie elektronicznej. Musi być aktualne i zrobione zgodnie z wymaganiami ( bez okularów, nawet gdy je nosimy) Następnie wypełniamy formularz DS-160, w którym czeka nas sporo różnych, czasami śmiesznych pytań. Na przykład czy planujesz zamach terrorystyczny w ich kraju. Po wypełnieniu formularza, trzeba będzie opłacić koszt rozpatrzenia wniosku-160$. Na e-mail otrzymujemy potwierdzenie złożenia wniosku i opłaty, które drukujemy i zabieramy z sobą na rozmowę.

II. Osobista rozmowa w konsulacie ambasady USA. Moje rozmowy to Kraków. Dwa razy otrzymałam odmowę, za trzecim się udało. Zanim wejdziemy do Ambasady, musimy stanąć w sporej kolejce. Pracownik Ambasady wyjdzie do nas, przejrzy dokumenty i nada  nam numerek.Teraz dopiero możemy wejść do środka, gdzie czeka nas kontrola a rozmowę poprzedza pobranie odcisków palców.

O co pytają w konsulacie- jaki jest mój cel wizyty?, do kogo jadę? gdzie pracuję i ile zarabiam? czy starałam się kiedyś o wizę? na ile czasu wyjeżdżam ? jaki mam staż w ostatniej pracy. Moja rada – podchodźcie do rozmowy bez stresu, na luzie. Podczas ostatniej rozmowy parzyłam konsulowi prosto w oczy i szczerze się uśmiechałam. Otrzymałam tylko kilka standardowych pytań, konsul nie pytał o dokumenty, widocznie to co wpisałam we wniosku wystarczyło. Konsul nie powiedział mi czy otrzymałam wizę, zabrał jedynie mój paszport a to znak, że wiza została wstępnie przyznana.

III. Odbiór paszportu z wizą w wybranym oddziale lub wysyłka kurierem na podany adres.

Gdy już mamy wbitą wizę możemy zacząć planować podróż. Opierając się na doświadczeniach, oraz relacjach bliskich mi osób, wiem, że lepiej wybrać duże lotnisko obsługujące bezpośrednie loty do U.S.A. Planując wylot z lotniska we Wrocławiu skazani jesteśmy na podróż z przesiadką, Lufthansą przez Frankfurt lub Monachium. Wrocław-Nowy Jork nie ma niestety połączeń bezpośrednich. Przesiadka i dwie godziny oczekiwania na kolejny lot, znacznie wydłużają naszą podróż. Najlepiej skorzystać z oferty Lotniska Okęcie i lotniska Kraków-Balice, które oferują bezpośrednie loty do U.S.A. Wykupując podróż w jednym z nich mamy też pewność, że na pokładzie będzie nas obsługiwać stewardesa mówiąca po polsku. Niby szczegół, ale jakże ważny dla starszych osób, oraz tych, którzy nie potrafią płynnie posługiwać się językiem angielskim. Gdy już mamy wybrane lotnisko i wykupione bilety, pojawia się mały problem jak i czym dojechać na teren lotniska? Najlepiej własnym samochodem, tylko czy znajdziemy miejsce na parkingu. Podczas naszego ostatniego pobytu długo szukaliśmy miejsca, znaleźliśmy je na parkingu znacznie oddalonym od lotniska, i aby dotrzeć do hali odlotów musieliśmy skorzystać z usług taksówki. Z własnego doświadczenia odradzam parkingi niestrzeżone, gdyż może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci porysowanego samochodu, bez lusterek lub wycieraczek jak to miało miejsce w naszym przypadku. Teraz dbam o bezpieczeństwo naszego samochodu i wybieram całodobowe parkingi z profesjonalną obsługą takie jak Orange Parking, które posiada trzy, ubezpieczone parkingi. Jeden z nich zlokalizowany jest w odległości zaledwie 100 metrów od terminala pasażerskiego na lotnisku. Dotarcie z niego na lotnisko zajmuje zaledwie 2 minuty pieszo. Z pozostałych parkingów, na życzenie klienta kursuje samochód, który odwozi i przywozi pasażerów pod sam terminal. Ta dodatkowa usługa wliczona jest w cenę parkingu. Miejsce parkingowe na całodobowym parkingu na Balicach zarezerwujemy online https://orangeparking.pl/lotnisko/pl Wybierając się na miesięczne albo dłuższe wakacje w U.S.A możemy liczyć na promocyjne ceny za długoterminowy postój na parkingu Orange. Miła i profesjonalna obsługa, konkurencyjne ceny, oraz  fakt, że nad bezpieczeństwem mojego auta czuwa profesjonalna agencja ochrony Solid Security przekonały mnie do korzystania z usług Orange Parking.

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/kilka-rad-dla-starajacych-sie-o-wyjazd-do-u-s-a/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: