Kluski z dziurką-kluski śląskie

Te pyszne kluski często gościły w moim rodzinnym domu.Rodzice pochodzą z Mazur,po przeprowadzce na dolnośląską ziemię, mama  zasmakowała w pysznej śląskiej kuchni i serwowała nam te kluchy.

SAM_2733

Kluski śląskie (kluski białe, biołe, guminowe, gumione, kartofelmelklezy, gumiklyjzy) – rodzaj klusek ziemniaczanych przygotowanych z gotowanych ziemniaków i mąki, formowane w spłaszczone kulki z wgłębieniem, gotowane w osolonym wrzątku.Kluski śląskie wpisane są na Listę produktów tradycyjnych województwa opolskiego oraz osobno śląskiego. Są popularną potrawą na Dolnym i Górnym Śląsku.(Źródło Wikipedia)

SAM_2739Składniki:

  • 1,1/2 kg sypkich ziemniaków
  • ok szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 żółtko
  • łyżeczka soli

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie.Gorące przepuszczamy przez praskę lub mielimy w maszynce.Przekładamy do miseczki wyrównując  powierzchnię dzielimy na 4 części .Zabieramy 1/4 i dodajemy do pozostałej części ziemniaków.W powstałe miejsce wsypujemy  mąkę  ziemniaczaną i dodajemy żółtko.

SAM_2731Z masy formujemy  kulki, w środku robimy palcem dziurkę.W dużym garnku gotujemy osoloną wodę.

SAM_2737

Wrzucamy kluski i gotujemy 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię.Wyjmujemy łyżką cedzakową i podajemy.

SAM_2734

Gdy ostatnio robiłam te kluseczki,za oknem rozpętało się „piekło”. Grzmoty, błyskawice i potężna ulewa.Widziałam jak z gór spływają strumienie wody.W ciągu kilku minut miasto zalały hektolitry wody.Przez głowę przeszła myśl-czy zamknęłam okno? Okazało się,że jednak nie-po ścianie płynęła strużka wody.Byłam wściekła na siebie.11758846_902015639858894_1832747953_n

Ale, jak się ma kilka kropli na ścianie w porównaniu  do poszkodowanych, którzy w czasie ostatnich dni w wyniku zalania utracili dobytek całego życia.Wyobrażam sobie co czują. Zamiast lamentować, przeszukałam internet w poszukiwaniu informacji o osuszaniu ścian.http://www.osuszacze.watersmile.pl/o-osuszaniu/ to strona,na której można nie tylko sporo dowiedzieć się o zalaniach ale też wypożyczyć sprzęt pozwalający pozbyć się wilgoci z budynku.

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/kluski-z-dziurka-kluski-slaskie/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

10 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: