Krótki wypad do Czech- Kuks, Dvur Kralowe

Odwiedzając Dvur Kralowe turyści zazwyczaj swoje kroki kierują do Zoo Safari. My postanowiliśmy odwiedzić  malutkie miasteczko, znajdujące się ok 8 km od Dvur Kralowe.

SAM_7248Kuks bo o nim mowa to dawna miejscowość uzdrowiskowa, która powstała ok 300 lat temu. SAM_7242

W sercu miasta znajduje się najbardziej imponujący klejnot sztuki barokowej na świecie-budynek dawnego szpitala z kościołem Najświętszej Trójcy i ogrodem szpitalnym. Dawniej był to ośrodek opieki dla kombatantów. Duszą Kuksu są rzeźby i można je tu spotkać dosłownie na każdym kroku.

SAM_7243 (2)

Największą atrakcją są Cnoty i Grzechy -posągi 24 kobiet uosabiające dobre i złe cechy ludzkiego charakteru. Posągi wykonał Mateusz Bernard Braun- najwspanialszy artysta czeskiego baroku.

SAM_7253

Dziś w dawnym szpitalu mieści się Muzeum Farmacji, Muzeum weteranów ze zbiorami zabytkowych samochodów, aparatów fotograficznych i maszyn do szycia.

SAM_7251

Szpitalny ogród ziołowy robi wrażenie. Starannie przycięty bukszpan, żwirowe ścieżki, monumentalne obeliska, rzeźby, fontanny i liczne ławeczki. Tu czas jakby się zatrzymał.

SAM_7262Ogród ziołowy

IMG_20160815_111341 (3)

SAM_7261Wielki Chrześcijański Wojownik

SAM_7238

Posągi Trytonów do dziś wylewają wodę z kukskich źródeł na masywne schody. Podczas winobrania płynie tędy wino -tak jak w czasach hrabiego Szporka. Dodam, że w piwnicach szpitala znajduje się Galeria Win, którą warto odwiedzić.

SAM_7234

Drewniane domki rozsiane po całej miejscowości  powstały równocześnie z uzdrowiskiem.

SAM_7245

Mieszkali w nich lokaje, służący i inni robotnicy dbający o przyjemny pobyt kuracjuszy. Większość domków stoi tu od 1703 r  Najwięcej jest tu drewnianych domów  o konstrukcji zrębowej z malutkimi oknami. Są to przeważnie domy jedno lub dwuizbowe. Co ciekawe są zamieszkałe. Niesamowite, że w czasach gdy buduje się inteligentne domy, ludzie mieszkają w domach bez wygód i wiecie co? Oni są tu szczęśliwi, z uśmiechem witają każdego przechodnia.

IMG_20160815_103515 (2)

Dla porównania spójrzmy jak zmieniło się budownictwo na przestrzeni 200 lat. Na zdjęciu  poniżej domki jednorodzinne budowane przez developer warszawa

slider_apm-l2
Kolejnym Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć odwiedzając Dvur Kralowe jest bajkowa budowla o nazwie Las Królestwa.

SAM_7282

Ta, z oddali wyglądającą jak zamek budowla jest najprawdopodobniej najpiękniejszą zaporą w Czechach. Gdy odwiedzaliśmy to miejsce było tu cicho i spokojnie a poziom wody bardzo niski. Wyobrażam sobie co się dzieje gdy padają ulewne deszcze a woda spływająca z gór gromadzi się w zbiornikach zapory.

SAM_7286

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/krotki-wypad-do-czech-kuks-dvur-kralowe/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

4 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: