Książ i Szczawno Zdrój-spacer wśród różaneczników

Przełom maja i czerwca to czas na kwitnienie rododendronów. Dziś chciałam Was zaprosić na spacer w okolicach zamku Książ oraz do parku w Szczawnie Zdrój. 

Dolina różaneczników znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Najlepiej trafić tam jadać od strony Świebodzic w kierunku Wałbrzycha. Niedaleko bramy Bramy Książańskiej znajduje się bezpłatny parking.

Brama Książańska

Po przekroczeniu bramy kroki kierujemy na ścieżkę   przyrodniczo – dydaktyczną „Dolina Różaneczników”.

Ten urokliwy zakątek, powstały na naturalnie ukształtowanej dolinie, pełen jest blisko 80-letnich różaneczników  (Rhododendron)

Rośliny te zostały sprowadzone przez władającą Książem rodzinę Hochbergów i pochodzą ze słynnej w Europie szkółki Seidlów w Grüngräbchen niedaleko Drezna. 

Gdy już nacieszymy oczy kwiatami, warto odwiedzić stadninę koni oraz zwiedzić zamek Książ.

Historia zamku Książ związana jest z rodziną Hochbergów a szczególnie z księżną Daisy czyli – Marią Teresa Oliwią Hochberg von Pless.

Stadnina Ogierów

Ta angielska arystokratka to  najsłynniejsza dama w dziejach wielowiekowego zamku Książa i Szczawna Zdrój, niezwykła pod względem wdzięku i urody, ale także zasług dla zamku jak i dla uzdrowiska.

Zamek Książ

 

Park Zdrojowy Szczawno Zdrój

Park Zdrojowy imienia Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju to nie tylko deptak i pijalnia wody. Będąc w tym urokliwym Uzdrowisku warto wybrać się spacerkiem w górę parku.

Alejką kwitnących różaneczników dochodzimy do  Słonecznej Polany.

Po drodze mijamy niezwykle urokliwe zakątki parku z bogatą roślinnością rodzimą, wśród której wiele drzew i krzewów to pomniki przyrody. Na szczególną uwagę zasługują różaneczniki i azalie z przepięknymi kwiatami.

 

Na początku XX wieku na Słonecznej Polanie istniało pole golfowe. Na 18 dołkach organizowano zawodowe turnieje golfowe o randze mistrzowskiej (m.in. Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Niemiec).

W czasach PRL-u pole golfowe zostało zamknięte ponieważ golf uważany był za sport burżuazyjny.Dzis w dawnym domku użytkowników pola golfowego mieści się kawiarnia. Obok urządzono ogród zabaw dla dzieci. Na Słonecznej Polanie znajdują się ściana wspinaczkowa oraz trasy rowerowe i profesjonalny tor do zjazdu MTB. Od kliku lat odbywają się tu zawody Grand Prix MTB.


Na terenie parku znajduje się Wieża Anny – zwana też wieżą zegarową. Jest to doskonały punkt widokowy. Wzniesiona w 1818 r. na terenie Parku Zdrojowego na skarpie, przy której miał się odbywać pogański kult wód leczniczych.

 

Uwielbiam klimat starych parków i ogrodów. Przepiękne kwiaty i wiekowe drzewa tworzą wyjątkowy nastrój. W Książąnskim Parku znajdziemy aż 17 pomników przyrody, 130 drzewa egzotyczne i 126 drzew zabytkowych.  Z chęcią zaszyła bym się w cieniu ogromnego cisa. Upojona zapachem kwiatów i śpiewem ptaków mogla bym tu spędzić cały dzień. Mogła bym, gdyby nie moja alergia. Mimo cieknącego nosa i załzawionych i piekących oczu uparcie oglądałam każdy kwiat i cieszyłam oko kolorowym krajobrazem. Moją mamę również cieszyły kolory i to podwójnie, gdyż przez wiele lat cierpiała na zaćmę. Coraz słabsze i niewyraźne widzenie odbierało jej przyjemność obcowania z przyrodą. Po operacji w Europejskim Centrum Zdrowego Oka  http://eczo.pl/ i wszczepieniu sztucznej soczewki zaczęła na nowo odkrywać kolory.

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/ksiaz-i-szczawno-zdroj-spacer-wsrod-rozanecznikow/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

One comment

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: