Malowanie ścian to najprostszy sposób na zmiany w naszym mieszkaniu

Co zrobić, gdy znudzi nam nasze mieszkanie a nie stać nas na drogie zmiany ?Skoro nie możemy zmienić mieszkania to zmieńmy jego aranżację. Wbrew pozorom wcale nie potrzeba generalnego remontu, by odświeżyć nasze wnętrza. Najprostszym sposobem na odnowienie mieszkania jest przemalowane ścian. By nadać odmalowanym wnętrzom wyjątkowego stylu i charakteru, wystarczy dokupić parę dekoracyjnych drobiazgów, typu poduszki , ramki, wazoniki i przestawić meble.

Uwierzcie mi, malowanie ścian i malowanie sufitu wcale nie jest trudne. Kiedy nie mogłam doprosić męża o zmianę niemodnego koloru na ścianie w kuchni, wzięłam sprawy w swoje ręce, a właściwie pędzel w swoje ręce i…sama odmalowałam kuchnie.  Nie obyło się bez paru wpadek, jednak z czasem doszłam do wprawy i malowałam nie tylko ściany ale i meble. Mąż czasami żartuje, że w naszym domu, farby i pędzle nie mogą stać w widocznym dla mnie miejscu. Fakt, lubię malować, praca z pędem lub wałkiem mnie uspakaja.

Przystępując do samodzielnego malowania ścian należy pamiętać o kilku zasadach.

Termin

Wiele osób przeznacza część letniego urlopu na odnawianie mieszkań, jednak letnie upały nie są najlepszym okresem na remont. Najlepiej sięgnąć po po wałek czy pędzel malarski, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 18 -25 stopni. Istotnym czynnikiem jest też wilgotność. Zbyt suche powietrze spowoduje bardzo szybkie schnięcie farby i powstawanie nieestetycznych smug.

Wybór farby

Przed rozpoczęciem prac malarskich dobrze jest zapoznać się z zaleceniami producenta i przeznaczeniem farby. Farba dedykowana do salonów nie sprawdzi się w kuchni czy też w łazience. Do tych pomieszczeń wybierzmy powłoki trwałe i odporne na wilgoć. Ja od lat używam farb Beckers. Właściwie całe mieszkanie mam pomalowane farbami tej marki. Moja przygoda z  farbą Beckers zaczęła się kilka lat temu, gdy zapragnęłam pozbyć się czerwonych ścian w kuchni.  Zeskrobać ciemną warstwę? Malować od razu docelową farbą, czy może pokryć ścianę najpierw białą farbą, by potem nadać jej jasny kolor? Po te pytania udałam się do Supermarketu w moim mieście. Niestety po długim poszukiwaniu kogoś z obsługi, trafiłam na pana, który na temat malowania ścian wiedział tyle co mój syn-czyli nic. Kolejne kroki skierowałam do Hurtowni Budowlanej, gdzie spotkałam się z indywidualnym podejściem do klienta i uzyskałam rzetelną informację. W Hurtowni  polecono mi farbę Backers jako wydajną i doskonale kryjącą. Trochę sceptycznie podchodziłam do tych obietnic, jednak musicie mi uwierzyć na słowo, wystarczyła jedna warstwa aby pokryć czerwone ściany mojej starej kuchni. Farba Beckers nie marze się podczas nakładania na podłoże, jest odporna na ścieranie i nie traci koloru. Po kilku latach, pozytywnych doświadczeń z produktami Beckers mogę śmiało napisać, że to jedna z najlepszych marek na naszym rynku. Szczególnie, polecam ją osobom, które zaczynają przygodę z odnawianiem swoich pomieszczeń. Jeśli potrzebujecie doradztwa w sprawach remontów lub szukacie materiałów budowlanych, w tym farb w atrakcyjnych cenach, to zapraszam do odwiedzenia Hurtowni Budowlanej Elgrom  http://www.elgrom.pl/

Zabezpieczenie pomieszczenia przed rozpoczęciem malowania ścian.

Po usunięciu mebli z pomieszczenia, podłogę przykrywamy folią , którą najlepiej przykleić taśmą malarską do listew przypodłogowych. Zabezpieczamy taśmą drzwi i okna.

Oczyszczanie podłoża, mycie i gruntowanie ścian.

Ścianę omiatamy szczotką do zamiatania, a wszelkie dziurki i odpryski gipsujemy. Podłoże zmywamy wodą z mydłem malarskim i pozostawiamy do wyschnięcia. Gruntowanie ma za zadanie wzmocnienie i wyrównanie podłoża oraz zwiększenie przyczepności i zmniejszenie zużycia farby. Nie musimy gruntować za każdym razem. Najlepiej ocenić stan podłoża poprzez potarcie palcem. Jeśli na palcu zostaje nalot to gruntowanie jest konieczne.

Malowanie

Koniecznie mieszamy farbę przed rozpoczęciem malowania i oraz mieszamy ją w trakcie. Prace remontowe rozpoczynamy od malowania sufitu. Na początek małym pędzlem lub wałkiem malujemy w narożnikach i kątach. Malujemy najpierw prostopadle, a następnie równolegle względem głównego okna. Nie nakładamy kolejnej  warstwy farby, zanim nie wyschnie pierwsza.
Nakładając farbę, starajmy się, aby kolejne fragmenty pociągnięte wałkiem nachodziły na poprzednie – w ten sposób uzyskamy jednolitą powierzchnię bez śladów wałka.

Jeśli musimy zrobić przerwę w malowaniu to absolutnie nie wkładajmy wałka czy pędzla do wody. Najlepiej mokry pędzel zawinąć szczelnie w reklamówkę.

Metamorfozę mieszkania możemy zrobić nawet w weekend! Mnie pomalowanie pokoju 13 m2 zajęło jeden dzień. Zmiana koloru ścian, kilka dodatków, kilka przestawionych mebli i od razu widzimy zmianę w aranżacji wnętrza.

 

 

 

 

Zapisz

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/malowanie-scian-to-najprostszy-sposob-na-zmiany-w-naszym-mieszkaniu/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

2 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: