Moje amerykańskie wakacje, część 1- Long Island i Nowy Jork

Witam po długim urlopie. Nie jest łatwo wrócić do codzienności, gdy myśli ciągle krążą wokół niesamowitych miejsc, znanych do niedawna jedynie z filmów i opowiadań. Te cztery tygodnie za szybko minęły  😥 , zostały nam za to cudowne wspomnienia i setki fotografii.

Nasz pobyt w USA rozpoczęliśmy od pobytu na Long Island– wyspy leżącej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Long Island częściowo leży w obrębie miasta Nowy Jork i znana jest z długich i przepiekanych plaż, stanowiących tradycyjne miejsce letniego wypoczynku nowojorczyków. Na Long Island nie znajdziemy wieżowców typowych dla dużych miast USA.

Dominuje tu niska zabudowa jednorodzinna z zadbanymi i cichymi osiedlami domków jednorodzinnych. Co ciekawe, tu nikt nie chodzi pieszo, nie ma nawet wyznaczonych chodników.Wzbudziliśmy niemałą sensacje gdy w pewne upalne popołudnie wybraliśmy się na spacer West Babylon.

Najbardziej znaną plażą long Island jest Jones Beach.

To blisko 10-kilometrowa plaża z barem, basenem, szatniami, strefami piknikowymi i miejscem na letnie koncerty.

Charakterystyczną budowlą przy plaży jest wieża wodna wzorowana na wieży dzwonniczej Bazyliki św Marka w Wenecji.

Obiekt zbudowany został w 1930 roku.

Przy plaży znajduje się 3.2 kilometrowa drewniana promenada.

Warto pod koniec maja, z okazji Memorial Day wybrać się na plażę Jones Beach na dwudniowe, pełne akrobacji pokazy Bethpage Jones Beach Air Show, które  przyciągną, co roku, tysiące nowojorczyków.

Ciekawym miejscem jest Montauk Point Lighthouse National Historic Landmark.

Niestety pogoda nie dopisała, zwiedziliśmy jedynie latarnię bo plażę i ocean przykrywała gęsta mgła.

Tablica pamiątkowa z nazwiskami 230 ofiar katastrofy samolotu linii TWA Lot 800.

Do dziś nie wyjaśniono co było przyczyną katastrofy samolotu lecącego z lotniska z Nowego Jorku do Paryża, do którego doszło  w 1996 roku.

Maszyna spadła do oceanu kilkanaście minut po starcie z lotniska JFK.

Manhattan

Manhattan, nawet ktoś, kto nigdy nie był w Nowym Jorku, widział to miejsce tysiące razy w filmach. Manhattan to najpopularniejszy okręg Nowego Jorku.

Manhattan to wyspa, otoczona przez cieśninę East River na wschodzie, rzekę Hudson na zachodzie, cieśninę Harlem River na północy i wody Zatoki Nowojorskiej na południu. Brooklyn i Queens położone są na Long Island, na wschodzie.

Na Manhattanie znajdują się atrakcje chętnie odwiedzane przez turystów.

Południowa część wyspy to centrum finansowe.

Tam właśnie znajduje się m.in. Wall Street z słynnym bykiem oraz One World Trade Center Observatory. Nieco wyżej i na wschód leży Chinatown oraz dzielnica artystów Broadway

.

Nowy Jork to metropolia wielu wysp-ile ich jest ? tego dokładnie nie wiedzą nawet władze miasta.

Na stałym lądzie leży tylko znajdujący się na północy Bronx. Reszta dzielnic usytuowana jest na wyspach.

Będąc w NY, nie można nie zwiedzić okolicy One Trade Center.

W związku z tragedią 11 września powstał tu Memorial poświęcony temu wydarzeniu, czyli miejsce ku pamięci ofiar tej tragedii. Przede wszystkim piękna, szklana wieża One Trade Center (na 102 piętrze punkt widokowy na miasto – jeden z trzech na Manhattanie i najwyższy z nich).

Baseny obramowane płytami z czarnego marmuru, w których wycięte są imiona i nazwiska wszystkich ofiar tragedii.

Na dolnym Manhattanie znajduje się port z którego wypływają promy wycieczkowe wokół Liberty Island– nowojorskiej wyspy położonej u ujścia rzeki Hudsonn, na której znajduje się Statua Wolności.

Posąg uznawany za symbol wolności, został ofiarowany Stanom Zjednoczonym przez Francję, w dniu 28 października 1886 roku z okazji stulecia podpisania Deklaracji niepodległości.

Kolejnym stanem, który zwiedziliśmy będąc w USA była Carolina Południowa. O tym urzekającym regionie przeczytacie w następnym poście.

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/moje-amerykanskie-wakacje-czesc-1-long-island-i-nowy-jork/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

6 comments

  1. Kasiu jestem pod wrażeniem 🙂 my szykujemy się juz od jakiegoś czasu na USA i coś nie możemy tam dojechać ale dziś właśnie był poruszony temat tamtego kierunku bo i chyba na 2021 ruszymy 🙂 musze się tylko do tego wyjazdu dobrze przygotować bo chcemy tam spędzić minimum trzy tygodnie 🙂

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: