Nové Město nad Metuji – Perła pogranicza kłodzkiego

Dziś chciałam Was zaprosić do miasteczka, które urzekło mnie pod każdym względem. Nové Město nad Metuji to perła architektury renesansowej w Czechach.

To średniowieczne miasto zostało zabudowane na skale o wysokości około 40m. otoczonej z trzech stron rzeką Metują. Nie tylko położenie świadczy o wyjątkowości tego miejsca.

Urokliwy, stary rynek otoczony domami z arkadowymi podcieniami, zamek, ogrody zamkowe w stylu renesansu włoskiego z tarasami i drewnianym mostem, zachowane w całości stare mury miejskie, baszta. Nové Město nad Metuji to najpiękniejszy zakątek Czech jaki do tej pory zwiedziłam.

Czyste, zadbane, doskonale oznakowane i  przyjazne turystom. Wokół rynku znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni, jest informacja turystyczna i toalety.

Do starego rynku i pod zamek można dojechać samochodem i tam zaparkować. My woleliśmy zostawić samochód w nowej części miasta i pieszo udać się do centrum historycznego które zostało ogłoszone miejskim rezerwatem zabytkowym, na który składają się: Rynek Husa (Husovo náměstí) z kościołem Świętej Trójcy z roku 1519, renesansowe domy z arkadowymi podcieniami i zamek.

Zachowane mury warowne otaczające całe historyczne centrum miasta.

Po drodze do starego rynku mijaliśmy takie oto perełki :

Miasto nad Metują znajduje się na południe od Náchodu. Jak podaje pamiątkowa księga parafialna historia zamku rozpoczyna się na początku XVI wieku, kiedy to Jan Černčický z Kácova polecił wznieść tu gotycką warownię a kamień węgielny przyszłego miasta i grodu położony został dnia 10 sierpnia 1501 roku o godzinie drugiej po południu.

Osada istniała tu znacznie wcześniej. W trakcie modernizacji nawierzchni rynku, archeolodzy znaleźli ślady osadnictwa pochodzącego prawdopodobnie z czasów 900 – 800 lat p.n.e, w tym topór kamienny z neolitu bez trzonka, a w czasie wykopów pod gazociąg znaleziono kutą spinkę z brązu z kultury łyżyckiej (obecnie znajduje się w muzeum w Novym Městě nad Metují).

W drugiej połowie XVI wieku nowymi właścicielami zamku zostali Stubenbergowie, którzy przebudowali go w cztero-skrzydłowy renesansowy pałac. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła tuż po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) podczas której warownia została spalona przez Szwedów.Do odbudowy zamku zatrudniono włoskich architektów, którzy nadali nowej budowli wczesnobarokowy wygląd .

Przez pewien czas zamek zaczął powoli popadać w ruinę. Zniszczoną warownię nabyli  w 1908 roku bracia Josef Bohumil i Cyril Adolf Bartoňowie, z niedalekiego Náchodu, którzy zrekonstruowali zamek i uczynili z niego reprezentacyjną siedzibę.

Rewitalizacja przeprowadzona została przez  architekta Dušana Jurkoviča, który zaprojektował ogród zamkowy z nową oranżerią, tarasami i 40 metrowym drewnianym zadaszonym mostem. Obecnie zamek udostępniony jest dla zwiedzających.

Widok z wieży zwanej Maselica

My udaliśmy się do przeszło 50 metrowej wieży, z której roztacza się przepiękna panorama miasta oraz pobliskich Gór Orlickich i Karkonoszy a potem do ogrodów. Zwiedzanie komnat zostawiliśmy sobie na następną wizytę.

 

Ogród zamkowy to wyjątkowe i romantyczne miejsce. Można tu wypocząć, zrelaksować się w ciszy i spokoju.

Górna część ogrodu, tuż obok zamku była rozdzielona tarasami z klombami  i płotkami drewnianymi. Przy pierwotnej fosie obronnej  zabudowano romantyczny  most drewniany w stylu wołoskiej architektury ludowej.

Niższy parter ogrodu zaprojektowany został w stylu ozdobnych ogrodów francuskich,  z przycinanymi żywopłotami i symetrią osiową. W środkowej części umieszczono fontannę. z kamiennymi  rzeźbami  krasnoludków przedstawiających alegorię ludzkich charakterów (rzeźby krasnoludków znajdują się też przed zamkiem).

W sąsiedztwie ogrodu francuskiego znajdują się ogrody użytkowe, przeznaczone dla upraw warzyw i owoców.

Zaprojektowano  tu również ogrzewaną szklarnię z systemem instalacji wodnej, woda pobierana była z rzeki Metuje a przeznaczona była do nawadniania ogrodu, do fontanny i innych elementów wodnych ogrodu.

Kolejnymi ważnymi zabytkami w mieście  są: rokokowy pomnik Świętej Trójcy z 1767 r., pomnik kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany z roku 1954, , barokowy klasztor Braci Miłosiernych z Kaplicą Loretańską i kościołem Narodzenia Marii Panny, dalej Kongregacja Husa (budynek zbudowany wg projektu J. Freiwalda i wyróżniony w r. 1934 jako najlepszy budynek sakralny roku), kaplica św. Barbary na Rezku, willa letnia zbudowana na Rezku w roku 1901 przez słynnego architekta Jurkoviča, ruiny grodu Výrov z widokiem na miasto i wczesnogotycki kościół św. Ducha z XIII wieku w miejskiej dzielnicy Krčín.

W zamku znajduje się ekspozycja czechosłowackich pojazdów mechanicznych, produkowanych w latach 1945-1973 z części i podzespołów  do motocykli marki Jawa i DKW

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/nove-mesto-nad-metuji-perla-pogranicza-klodzkiego/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

4 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: