
Nové Město nad Metuji – Perła pogranicza kłodzkiego
Dziś chciałam Was zaprosić do miasteczka, które urzekło mnie pod każdym względem. Nové Město nad Metuji to perła architektury renesansowej w Czechach.
To średniowieczne miasto zostało zabudowane na skale o wysokości około 40m. otoczonej z trzech stron rzeką Metują. Nie tylko położenie świadczy o wyjątkowości tego miejsca.
Urokliwy, stary rynek otoczony domami z arkadowymi podcieniami, zamek, ogrody zamkowe w stylu renesansu włoskiego z tarasami i drewnianym mostem, zachowane w całości stare mury miejskie, baszta. Nové Město nad Metuji to najpiękniejszy zakątek Czech jaki do tej pory zwiedziłam.
Czyste, zadbane, doskonale oznakowane i przyjazne turystom. Wokół rynku znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni, jest informacja turystyczna i toalety.
Do starego rynku i pod zamek można dojechać samochodem i tam zaparkować. My woleliśmy zostawić samochód w nowej części miasta i pieszo udać się do centrum historycznego które zostało ogłoszone miejskim rezerwatem zabytkowym, na który składają się: Rynek Husa (Husovo náměstí) z kościołem Świętej Trójcy z roku 1519, renesansowe domy z arkadowymi podcieniami i zamek.
Zachowane mury warowne otaczające całe historyczne centrum miasta.
Po drodze do starego rynku mijaliśmy takie oto perełki :
Miasto nad Metują znajduje się na południe od Náchodu. Jak podaje pamiątkowa księga parafialna historia zamku rozpoczyna się na początku XVI wieku, kiedy to Jan Černčický z Kácova polecił wznieść tu gotycką warownię a kamień węgielny przyszłego miasta i grodu położony został dnia 10 sierpnia 1501 roku o godzinie drugiej po południu.
Osada istniała tu znacznie wcześniej. W trakcie modernizacji nawierzchni rynku, archeolodzy znaleźli ślady osadnictwa pochodzącego prawdopodobnie z czasów 900 – 800 lat p.n.e, w tym topór kamienny z neolitu bez trzonka, a w czasie wykopów pod gazociąg znaleziono kutą spinkę z brązu z kultury łyżyckiej (obecnie znajduje się w muzeum w Novym Městě nad Metují).
W drugiej połowie XVI wieku nowymi właścicielami zamku zostali Stubenbergowie, którzy przebudowali go w cztero-skrzydłowy renesansowy pałac. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła tuż po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) podczas której warownia została spalona przez Szwedów.Do odbudowy zamku zatrudniono włoskich architektów, którzy nadali nowej budowli wczesnobarokowy wygląd .
Przez pewien czas zamek zaczął powoli popadać w ruinę. Zniszczoną warownię nabyli w 1908 roku bracia Josef Bohumil i Cyril Adolf Bartoňowie, z niedalekiego Náchodu, którzy zrekonstruowali zamek i uczynili z niego reprezentacyjną siedzibę.
Rewitalizacja przeprowadzona została przez architekta Dušana Jurkoviča, który zaprojektował ogród zamkowy z nową oranżerią, tarasami i 40 metrowym drewnianym zadaszonym mostem. Obecnie zamek udostępniony jest dla zwiedzających.
Widok z wieży zwanej Maselica
My udaliśmy się do przeszło 50 metrowej wieży, z której roztacza się przepiękna panorama miasta oraz pobliskich Gór Orlickich i Karkonoszy a potem do ogrodów. Zwiedzanie komnat zostawiliśmy sobie na następną wizytę.
Ogród zamkowy to wyjątkowe i romantyczne miejsce. Można tu wypocząć, zrelaksować się w ciszy i spokoju.
Górna część ogrodu, tuż obok zamku była rozdzielona tarasami z klombami i płotkami drewnianymi. Przy pierwotnej fosie obronnej zabudowano romantyczny most drewniany w stylu wołoskiej architektury ludowej.
Niższy parter ogrodu zaprojektowany został w stylu ozdobnych ogrodów francuskich, z przycinanymi żywopłotami i symetrią osiową. W środkowej części umieszczono fontannę. z kamiennymi rzeźbami krasnoludków przedstawiających alegorię ludzkich charakterów (rzeźby krasnoludków znajdują się też przed zamkiem).
W sąsiedztwie ogrodu francuskiego znajdują się ogrody użytkowe, przeznaczone dla upraw warzyw i owoców.
Zaprojektowano tu również ogrzewaną szklarnię z systemem instalacji wodnej, woda pobierana była z rzeki Metuje a przeznaczona była do nawadniania ogrodu, do fontanny i innych elementów wodnych ogrodu.
Kolejnymi ważnymi zabytkami w mieście są: rokokowy pomnik Świętej Trójcy z 1767 r., pomnik kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany z roku 1954, , barokowy klasztor Braci Miłosiernych z Kaplicą Loretańską i kościołem Narodzenia Marii Panny, dalej Kongregacja Husa (budynek zbudowany wg projektu J. Freiwalda i wyróżniony w r. 1934 jako najlepszy budynek sakralny roku), kaplica św. Barbary na Rezku, willa letnia zbudowana na Rezku w roku 1901 przez słynnego architekta Jurkoviča, ruiny grodu Výrov z widokiem na miasto i wczesnogotycki kościół św. Ducha z XIII wieku w miejskiej dzielnicy Krčín.
W zamku znajduje się ekspozycja czechosłowackich pojazdów mechanicznych, produkowanych w latach 1945-1973 z części i podzespołów do motocykli marki Jawa i DKW
Faktycznie, jest tam po prostu przepięknie!
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
Patrząc na te zdjęcia jestem pewna, że miasteczko również i mi przypadłoby do gustu! 🙂
Piękne fotografie 🙂
Ale, tam uroczo 🙂
Super miasteczko i fajnie pokazane 🙂 warte odwiedzin