Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?

Chyba nikogo z Was nie muszę przekonywać, że dobra wentylacja kuchni to konieczność. Nikogo, oprócz mojej mamy, która stale narzeka na brudne ściany i tłusty osad na kuchennych szafkach, a zakup okapu uważa za zbędny wydatek. Kiedy starsze pokolenie zrozumie, że dobra wentylacja kuchni to konieczność ? Dużo gotuję i nie wyobrażam sobie na przykład zapachu ryby unoszącego się  w salonie, albo śmierdzących bigosem firanek. Okap uwalnia  mieszkanie od zapachów, które nie zawsze są mile widziane. Pochłania opary, nadmiar wilgoci i tłuszcz powstające podczas gotowania.

Ciarko-Citro-Echo[1]

Obecnie stoję przed zakupem nowego okapu, ponieważ w starym  pękła mi listwa ozdobna. Przy okazji popatrzę za pochłaniaczem zapachów dla mamy bo tylko taki rodzaj wentylacji sprawdzi się w jej kuchni. Na czym polega różnica?

Okap-Ciarko-SBL-Red

Wyciąg, czyli okap kominowy jest podłączony za pomocą rury do przewodu wentylacyjnego. Urządzenie  zasysa zanieczyszczone powietrze i przez przewód wentylacyjny wydala je na zewnątrz( obieg otwarty) Aby zamontować okap w ten sposób, trzeba mieć w kuchni w odpowiednim miejscu otwór wentylacyjny.

Magnus-Ciarko-Design-okap-z-sensorem-zapachu[1]

Ponieważ  nie w każdej kuchni taki otwór znajduje się blisko kuchenki  (tak jest u mojej mamy ) wówczas zamiast wyciągu montuje się  pochłaniacz.

Okap-Citro-X-Ciarko-Design[1]

Pochłaniacz jest nieco bardziej skomplikowany – działa w obiegu zamkniętym. Zasysa on  powietrze, które następnie  przechodzi przez filtry z aktywnym węglem. Na końcu  oczyszczone powietrze wydostaje się z powrotem do kuchni.  W pochłaniaczach trzeba regularnie wymieniać filtry, jeśli mają być skuteczne. W zależności od intensywności gotowania od  2  do  6 miesięcy.

Okap-Quadro-Ciarko-Design[1]

Czy wiecie że każdy okap może pracować jako wyciąg, ale nie każdy ma możliwość pracy jako pochłaniacz. W niektórych modelach nie ma możliwości zamontowania filtrów węglowych.

Przy zakupie okapu pamiętajmy o kilku czynnikach – stylu i wielkości naszej kuchni, dostępie do szybu wentylacyjnego, mocy i wydajności. Im większa wydajność okapu, tym więcej zasysa on powietrza.

Okap-Pure-Style-Ciarko-Design[1]

Dziś okapy mogą być prawdziwą ozdobą kuchni. Popatrzmy na ofertę   okapów http://www.sklep.ciarkodesign.pl/ Znajdziemy tu fantastyczne modele- od tradycyjnych  przez nowoczesne o różnorodnych formach: kwadratowe, owalne, okrągłe.

Hydria-Ciarko-Design[1]

Zdjęcia pochodzą ze strony producenta http://www.sklep.ciarkodesign.pl/e-sklep

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/okap-kuchenny-wyciag-czy-pochlaniacz/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

3 comments

  1. U nas w mieszkaniu, jest okap , lecz nie został podłączony do ciągu i tak sobie żyjemy 🙂 mamy w środku filtr węglowy a gotuję głównie w weekendy więc nam takie rozwiązanie wystarcza 😉 ale taki nowiutki designerski okap chętnie bym przygarnęła!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: