Rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”- ciekawe miejsce na majowy piknik.

Dziś przychodzę do Was z propozycją ciekawego miejsca na majowy piknik. Jeśli chcecie troszkę pochodzić, a potem przy ognisku upiec kiełbaskę, i odpocząć na zielonej trawce, to koniecznie odwiedźcie „Głazy Krasnoludków”. Ten malowniczy Rezerwat przyrody znajduje się w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części Gór Stołowych.

Jak tam trafić?

Jadąc samochodem, w miejscowości Gorzeszów (w powiecie Kamienna Góra) skręcamy w wąską drogę asfaltową, a następnie w  nieco wyboistą drogę szutrową, która kończy się parkingiem z dużym placem. Skręt na Głazy jest bardzo dobrze oznakowany.

Na miejscu znajdziemy tablice informacyjne, ławy, wiaty i plac zabaw dla dzieci. W połowie drogi do rezerwatu, warto na chwilkę przystanąć i spojrzeć na królującą w oddali górę Śnieżkę. 

Pieszo natomiast, możemy dojść do Rezerwatu żółtym szlakiem od strony Krzeszowa lub od strony Chełmska Śląskiego.

Wejście na teren Rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” jest bezpłatne. Nie ma tu jakiegoś specjalnie oznakowanego kierunku zwiedzania. Najlepiej zacząć wzdłuż strumienia a następnie, gdy pojawi się tabliczka z informacją o punkcie widokowym, wspiąć się na szczyt wzniesienia by na wypłaszczeniu, na skraju lasu, podziwiać rozległy widok na okolicę (widać np. klasztor w Krzeszowie i Górę Chełmiec w Wałbrzychu ). Wracamy wierzchołkiem, ( w kierunku placu z parkingiem) gdzie z bliska, możemy oglądać ciekawe formy i szczeliny skalne.

Rezerwat przyrodniczy „Głazy Krasnoludków” został utworzony w 1970 roku w celu zachowania cennych i interesujących form wietrzenia górno kredowego piaskowca ciosowego oraz względów naukowych i dydaktycznych. Skałki na terenie rezerwatu występują w kilku oddzielnych od siebie grupach w skład których wchodzą różne odmiany typologiczne.

Najbardziej charakterystyczny jest zespół złożony ze ścian skalnych o wysokości od kilku do kilkunastu metrów. W rezerwacie skały mierzą od 3 do 17 metrów wysokości i 1-20 m metrów szerokości

.

Występuje tu kilka zgrupowań skałek w formach:
Baszty- duże formy wolno stojące o kształcie bryłowym
Grzyby – formy złączone z podłożem wąską podstawą i trzonem rozszerzającym się ku górze, tworząc jakby kapelusz.
Ambony – duże skały złączone swymi postawami z jednym z boków ze stokiem
Bloki skalne (ściany) – odsłonięte pionowe lub stromo nachylone powierzchnie skalne, pocięte głębokimi i wąskimi szczelinami;
Platformy – obszerne powierzchnie skalne i niewielkim nachyleniu.

Legenda o Krasnalu z Gorzeszowskich Głazów -na podstawie legend Wilhelma Patschowskyego (1856-1927)

Głazy Krasnoludków,  były zamieszkałe przez całkiem małe krasnale, ich wzrost nie przekraczał dwóch stóp, a stopy na których chodziły krasnoludki przypominały gęsie nóżki .Wszystkie krasnale nosiły długie brody i ubierały się w szare płaszcze i kaptury. Krasnale były bardzo płochliwe i pokazywały się ludziom jedynie przelotnie. Chociaż przy każdym spotkaniu serdecznie pozdrawiały człowieka, to nie były to dobre i przyjazne krasnale. Pewnego pięknego jesiennego dnia, stary rolnik pracował na swoim polu. Zbliżył się do niego krasnal, który zapragnął poślubić córkę gospodarza. Gospodarz słysząc o zamiarach krasnala  roześmiał się szyderczo i odpowiedział-: czy mógłbyś ze swoimi szkaradnymi stopami prosić o rękę mej córki? Poza tym ona jest duża, a Ty jesteś zupełnym malcem!”. Na te słowa krasnal tak się rozgniewał, że skoczył wysoko, wymierzył gospodarzowi porządnego policzka i natychmiast uciekł. Trwało dłuższą chwilę jak gospodarz doszedł znów do zmysłów i uprzytomnił sobie, co właściwie się stało. Przejęty poszedł zaraz do domu, mając złe przeczucia odnośnie córki. Okazało się, ze nigdzie nie można jej znaleźć, wszyscy szukali jej przez wiele dni. Ku wielkiemu bólowi i cierpieniu rodziców okazało się, ze przepadła ona za zawsze. Czy porwał ją złośliwy krasnal?”

Legendę zaczerpnęłam ze strony dolny-slask.org.pl

 

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/rezerwat-przyrody-glazy-krasnoludkow-ciekawe-miejsce-na-majowy-piknik/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

6 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: