Ruiny starego Zamku Książ

Ubiegła  niedziela przywitała nas piękną pogodą. Wiosenne,  ciepłe słońce dodało nam energii, i niedzielę spędziliśmy bardzo intensywnie. Rano wybraliśmy się do Świdnicy na giełdę staroci . W drodze powrotnej zaplanowaliśmy zwiedzanie Ruin Starego Książa.

Widok na Zamek Książ
Widok na Zamek Książ

Zamek Książ  zwiedzałam wielokrotnie, zupełnie niedawno dowiedziałam się, że od Zamku głównego prowadzi ciekawa i malownicza trasa na Stary Zamek. Warto wybrać się tam teraz , póki pozbawione liści, korony drzew  nie zasłaniają nam widoków.

Ruiny Starego Zamku
Ruiny Starego Zamku

Ruiny zamku  znajdują się w  odległości około 800 m w linii prostej  od Książa, na sąsiednim wzgórzu, po drugiej stronie doliny Pełcznicy.

WP_20160403_15_09_44_Pro

 

Aby się tam dostać trzeba pokonać  kilka kilometrów, trasą prowadzącą po  stromym urwisku. Po drodze czekają nas malownicze  tarasy i piękne widoki na dolinę. Trasa jest dobrze oznakowana. Idąc z parkingu w kierunku zamku należy skręcić w lewo i zielono-żółtym szlakiem kierować się w kierunku ruin.

SAM_5514

” Stary Książ  (Alte Burg Fürstenstein) zbudowany w latach 1794 – 1797 z inicjatywy Hansa Heinricha VI von Hochberga. Tą XVIII-wieczną budowlę zaprojektował Christian Wilhelm Tischbein stylizując ją na modne wówczas ruiny w stylu gotyckim.Sztuczne ruiny powstały w miejscu prawdopodobnie istniejącego tu w średniowieczu grodu warownego.

WP_20160403_15_43_28_Pro

W pomieszczeniach zamku urządzono szereg sal, m.in. więzienie z izbą tortur, salę sadową, arsenał, sypialnię, galerię obrazów. Zamek służył właścicielom Książa do przyjmowania znamienitych gości i organizowania przyjęć oraz zabaw.

SAM_5536
Jednym z elementów zamku był plac turniejowy z lożami i galeriami, a pierwszy turniej odbył się 20 maja 1799r. Popisy oglądało wówczas około 1000 osób, wśród których był John Quincy Adams, poseł amerykański przy dworze królewskim w Berlinie, późniejszy prezydent USA, a także pruska para królewska, która do Książa przyjechała z Bukowca

SAM_5521

W połowie XIX w. zamek przekształcił się właściwie w obiekt turystyczny. Na parterze zamku znajdowała się restauracja, kuchnia i sale noclegowe, a w sezonie letnim ustawiano na dziedzińcu stoły.

SAM_5526
Przez Stary Książ przechodziła zagospodarowana trasa turystyczna ze Świebodzic do Szczawna Zdroju. Po drodze znajdowały się punkty widokowe z granitowymi ławami, kilka gospód, a drogi były stale ulepszane. Przez długi czas Stary Książ pełnił więc rolę muzeum, którego wnętrza były wyjątkowo bogato wyposażone, a oprowadzał po nich początkowo za napiwek, a potem za niewielką opłatą kasztelan.

SAM_5538

W maju 1945 r., gdy w Książ przejęli żołnierze Armii Radzieckiej zamek doszczętnie spłonął. Do dziś zachowane są niewielkie fragmenty głównego budynku, kaplicy i wieży, dwa portale renesansowe oraz ostrołukowe okna.” (źródło cit.walbrzych.pl )

SAM_5515

Współcześnie do zamku prowadzą kamienne schody, które zastąpiły most zwodzony. Zachowały się jedynie ściany budowli, ukazujące niegdysiejszy podział pomieszczeń.

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/ruiny-starego-zamku-ksiaz/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

6 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: