Szlakiem wież widokowych pogranicza Kłodzkiego – Borówkowa Góra

Zapraszam na kolejny post z mojej ulubionej serii Szlakiem wież widokowych pogranicza Kłodzkiego. Tym razem zabieram Was w okolice Lądka Zdrój.

SAM_6861

Borówkowa Góra to jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych – 900 m.n.p.m., i jednocześnie najwyżej położony punkt w Gminie Lądek Zdrój. Jest to  szczyt  na granicy polsko-czeskiej, z  którego roztacza się  panorama na ziemię kłodzką po polskiej stronie, a po czeskiej  na Morawy i Śląsk . Warto tu wejść ponieważ na szczycie znajduje się ok. 25 metrowa wieża widokowa zbudowana w 2006 roku przez Czechów. Wcześniej w  latach 70-tych XIX wieku, postawiono tu  drewnianą wieżę widokową, oraz  restaurację, które nie przetrwały do dziś.

SAM_6870

Na suficie wieży  znajduje się mapa poglądowa z zaznaczonymi szczytami i odległością do nich.

SAM_6860

Borówkowa Góra była miejscem konspiracyjnych spotkań.

SAM_6873

Do najważniejszego doszło 21 sierpnia 1987 r. Na górze spotkali się  działacze Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Uczestniczyli w nim ze strony polskiej m.in. Jacek Kuroń, Jan Lityński, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas. Czechosłowację reprezentowali: Václav Havel późniejszy prezydent Czech Jiří Dienstbier późniejszy minister spraw zagranicznych, Petr Pospíchal późniejszy przewodniczący czeskiej Rady Radia i Telewizji.

SAM_6872

Najwygodniej wejść na górę z dawnego przejścia granicznego w Lutyni. Tu też znajduje się bezpłatny parking, ławki i  miejsce do biwakowania. Z parkingu kierujemy się zielonym szlakiem przy granicy państwowej w kierunku zachodnim, w stronę lasu.

SAM_6883

Początkowo maszerujemy przez pola gdzie możemy  podziwiać panoramę Lądka-Zdroju,  i Masywu Śnieżnika. Po dojściu do  świerkowego lasu i pojawiają się nieco większe wzniesienia. Po godzinie marszu docieramy na szczyt. Trasa jest łatwa i praktycznie każda osoba może zdobyć Borówkową Górę.

SAM_6864

Na górze oprócz wieży znajduje polana z  miejscami do biwakowania, sporo ławek, toalety oraz bar, z pysznym czeskim piwem.

SAM_6876

Na Borówkową Górę można śmiało wybrać się z dziećmi i spędzić tam cały dzień, piekąc kiełbaski i zbierając jagody, których jest tu pod dostatkiem.

SAM_6868

Widoki jakie możemy zobaczyć z wieży rekompensują trudy zdobywania szczytu.

SAM_6862

Przy dobrej pogodzie możemy stąd podziwiać wręcz bajeczne pejzaże Ziemi Kłodzkiej. Podczas naszego pobytu widoczność nie była najlepsza, a i tak widok na  Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie i jeziora Opolszczyzny zapierał dech w piersiach. Górę  chętnie odwiedzają turyści i lądeccy kuracjusze. Wstęp na wieże jest bezpłatny.

SAM_6863

Jak widać mimo, że nie mamy już urlopu, wakacje spędzamy bardzo intensywnie. W soboty i niedziele nie ma nas w domu. Planujemy już kolejny wyjazd, tym razem do Szwajcarii Saksońskej lub do Czeskiej Pragi. Wyjazd samochodem i powrót w  tym samym dniu jest odrobinę męczący. Tym bardziej, gdy w poniedziałek trzeba stawić się w pracy. Rozważamy skorzystanie z http://piatkabus.pl/. Wygodnie i nareszcie nie było by problemu – kto pije piwo do obiadu 🙂 a kto prowadzi samochód. Być w Czechach czy w Saksonii i nie spróbować regionalnego piwa? Nie da się..

 

Zapisz

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/szlakiem-wiez-widokowych-pogranicza-klodzkiego-borowkowa-gora/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

4 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: