Szlakiem wież widokowych pogranicza Kłodzkiego – Na Signálu i Jiráskova Chata

Przed nami wakacje i czas wędrówek dlatego wznawiam cykl Szlakiem wież widokowych pogranicza Kłodzkiego w którym prezentuję ciekawe i warte obejrzenia miejsca. Będąc w Kotlinie Kłodzkiej warto wybrać się do Czech by z wież widokowych podziwiać okolicę a także tak odlegle miejsca jak Karkonosze i Śnieżkę. Po przekroczeniu granicy w Nachodzie, kierujmy się na południowy wschód od centrum miasta, do wsi Dobrošov, położonej 3 km od Nachodu. Trasa jest dobrze oznakowana i łatwo tam dojechać samochodem. Można też zostawić auto niżej na parkingu i pieszo wybrać się do schroniska, po drodze zwiedzając fortyfikacje obronne.

WP_20160522_13_52_05_Pro

Pierwsze schronisko postawiono tutaj w 1895. Po kilkunastu lat okazało się być zbyt małe i wymagana była jego kapitalna przebudowa. Obecne schronisko pochodzi z przebudowy dokonanej w latach 1921-1923 Dobudowano wówczas wieżę widokową a schronisko nazwano imieniem okolicznego poety Aloisa Jiráska. Fundusze na przebudowę pozyskano od darów, a nazwiska ofiarodawców upamiętniono w kamieniach wmurowanych w obejście schroniska (kamień węgielny nowego schroniska postawiono 10 lipca 1921).

SAM_6186

Widok z  Jiráskovej Chaty. W pogodny dzień można dostrzec Prahę

W roku 2002 schronisko przeszło kolejny remont i zostało przystosowane do celów restauracyjno-noclegowych, z restauracją na 70 osób i pokojami noclegowymi na ok. 45 osób.

WP_20160522_13_36_53_Pro

W schronisku serwują pyszne lody. Polecam

SAM_6203

Artyleryjska grupa warowna Dobrošov. Została wybudowana na wzgórzach otaczających miasto w latach 1935-1938. Ogień artyleryjski z Dobrošov miał ostrzeliwać rozległe obszary wzdłuż podnóża Gór Orfickich (Orlicke hory) aż do strefy Gór Jastrzębich (Jestrebi hory).

SAM_6190

Můstek Niedokończony budynek twierdzy artyleryjskiej wchodzącej w skład czechosłowackiej linii umocnień przygranicznych z lat 1935-1938

SAM_6194

Spacer korytarzami i salami w podziemiach twierdzy.

Schron artyleryjski N-S75 ‚Zelenýbunkier artyleryjski N-S75 ‚Zelený’, z trzema kazamatami, w których zainstalowane miałybyć haubicę 100 mm.

Wracając z Dobrosov warto przejechać kilka kilometrów w stronę Hronova na Slavíkov.

SAM_6160

Stosunkowo niedawno, bo 13 grudnia 2014r.  zbudowano wieżą widokową na szczycie Signál (496 m n.p.m.). Na drewnianej konstrukcji, ze stalowymi schodami w kształcie śruby, na wysokości 25,2 m powyżej terenu znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać kołowy widok na duże odległości.

Podczas naszego pobytu strasznie wiało, więc  widoki podziwialiśmy z niższego tarasu widokowego. W oddali wyraźnie widać było Śnieżkę i pokryte śniegiem zbocza Śnieżnych Kotłów.

SAM_6164

Z wieży dobrze widać kolejną linię grup warownych, tworzących czeski przedwojenny system fortyfikacyjny, należący do systemu o kryptonimie Zbečník.SAM_6175

Przed nami jeszcze jedna wyprawa w „malutkie” góry, taka rozgrzewka przed wyjazdem w Tatry. Planujemy wyjazd za trzy tygodnie, kiedy  nie będzie dzikich tłumów na Kasprowym. Czerwiec nie jest dobrym miesiącem jeśli chodzi o górskie wyprawy no ale coś za coś. W czerwcu też większość tras Tatr Wysokich jest niedostępna dla niedoświadczonych i pozbawionych właściwego sprzętu turystów.  Z pogodą  też różnie bywa, mam nadzieję, że nam dopisze. Kiedyś byliśmy w Karpaczu ,w sierpniu , czyli miesiącu, w którym  pogoda jest niby  ustabilizowana. Niestety zrobiło się tak zimno i deszczowo, że właściciel willi, w której nocowaliśmy włączył ogrzewanie. Gdy wracaliśmy przemoczeni i zmarznięci ze szlaku , w pokojach czekały na nas ciepłe grzejniki. Liczę, że opisując Wam moją wyprawę w Tatry ani razu nie padnie słowo deszcz i zimno :).

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/szlakiem-wiez-widokowych-pogranicza-klodzkiego-na-signalu-i-jiraskova-chata/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

3 comments

  1. Jak ja uwielbiam takie widoki, zwiedzanie i w ogóle. Wczoraj właśnie byłam na wieży widokowej w Bruśniku w Małopolsce. Piękne widoki! Zachęcam do odwiedzenia, jeśli jeszcze nie byłaś 🙂

    1. Jeszcze tam nie byłam .Niedługo bedeę w okolicach Zakopanego. Mam zaplanowany cały pobyt.Góry,wspinaczka – jak ja to kocham 🙂
      Może w sierpniu uda mi się wyruszyć w Małopolskę .Zerkałam na mapę ,nie jest to daleko od Zakopca

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: