W trosce o zdrowy i piękny uśmiech

Promienny uśmiech, prezentujący równiutkie zęby to marzenie wielu z nas. Nie będę się rozpisywać na temat higieny jamy ustnej, bo chyba każdy pamięta o codziennym szczotkowaniu i  nitkowaniu zębów. Dbałości o zdrowe zęby i dziąsła, usuwanie kamienia i wizyty kontrolne u stomatologa to nie wszystko. Równie ważne dla dobrego stanu zdrowia jamy ustnej są witaminy. Na przełomie zimy i wiosny zazwyczaj miewam problemy z dziąsłami. To sygnał, że zaczyna mi brakować witamin. Na szczęście potrafię wsłuchiwać się w swój organizm i odczytywać informacje, jakie mi wysyła. Natychmiast  przechodzę na dietę, bogatą w witaminy C, A, D i E.  Pokrótce przypomnę jak ważną rolę w trosce o zdrowy i piękny uśmiech odgrywają poszczególne grupy witamin i gdzie ich szukać. Warto też wiosną wysiać kiełki, które są wielką, bombą witaminową.

Witamina C chroni jamę ustną przed chorobami. Bierze udział w syntezie kolagenu, czyli  substancji wchodzącej w skład, dziąseł, włókien ozębnej, zębiny  i kości. Witamina C posiada działanie antybakteryjne oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Jej niedobory sprawiają, że zęby są bardziej podatne na występowanie próchnicy. Niedobór witaminy C sprawia, że dziąsła stają się blade, bolesne, i krwawią. Gdzie jej szukać? Najwięcej Witaminy C,mają zielone warzywa- sałata, szpinak, natka pietruszki, kiszona kapusta, oraz pomidory, papryka, truskawki, kiwi, dzika różna i czarna porzeczka.

Witamina A pomaga utrzymać  dziąsła w dobrej kondycji. Występuje w mleku, jajach, serach, rybach, wątróbce, zielonych warzywach, melonach i mango.

Witamina D ( zwana tez witamina słoneczną) ma wpływ na metabolizm wapnia, a co za tym idzie mniejsza ryzyko próchnicy zębów. Źródłem witaminy D są tłuste ryby – węgorz, śledzie, łosoś, dorsz, ryby w puszkach, makrela.

Witamina E jest silnym antyoksydantem, chroni komórki,  poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, którego upośledzenie przyczynia się do powstawania wielu chorób, w tym chorób przyzębia. Jest pomocna w leczeniu chorób przyzębia. Przyspiesza proces gojenia się ran w jamie ustnej. Znajdziemy ją między innymi w nasionach słonecznika, maśle orzechowym, soku pomidorowym.

Nie każdego natura obdarzyła równymi zębami. Na szczęście naturę można poprawić przy pomocy odpowiednich zabiegów stomatologicznych.  Piękny uśmiech to nie tylko element wizerunku, to także nasze zdrowie. Wady zgryzu powodują zaburzenia mowy, zaburzenia oddychania, trudności w jedzeniu, choroby układu pokarmowego, ścieranie, uszkodzenia zębów i parodontozę. Wady zgryzu są spowodowane wieloma czynnikami. Mogą być wadami wrodzonymi lub nabytymi- na przykład: wypadek czy ssanie smoczka lub palca. Mój krzywy zgryz powstał w wyniku wypadku, w którym złamaniu uległy kości szczęki (w trzech miejscach). Pod koniec lat 70 ubiegłego wieku nikt nie przywiązywał wagi do idealnie równych zębów. Nosiłam druciany, tandetny aparat przez pół roku,( dopóki szczęka się nie zrosła) i na tym zakończono leczenie. W efekcie, w latach późniejszych, krzywy zgryz spowodował u mnie obnażanie się szyjek zębowych i rozchwianie zębów. Wpadłam w kompleksy związane z uśmiechem i straciłam pewność siebie. Na szczęście trafiłam w ręce dobrego ortodonty i udało się uratować moje zęby. Obecnie, można przeciwdziałać wadom zgryzu już od najmłodszych lat. Medycyna oferuje możliwość naprawienia tego defektu w każdym wieku, nawet osobom starszym. Prostowanie zębów wykonuje się najczęściej za pomocą aparatów stałych: metalowych, porcelanowych lub kryształowych. Coraz powszechniejsze stają się też aparaty lingwalne, nakładki Clear Aligner lub aparaty bezligaturowe. Clear Aligner to rodzaj bezinwazyjnego, przezroczystego aparatu ortodontycznego. Nakładka nie posiada drutów, dzięki czemu możemy ją zdjąć i  bez problemu jeść i myć zęby. Więcej na temat tych nakładek przeczytacie pod tym adresem http://www.orto-magic.eu/ . Niezwykle skuteczny w korekcji zgryzu jest aparat samoligaturujący. Wyposażony w bezligaturowe zamki, które szybko i w sposób mało inwazyjny umożliwiają przesunięcie zębów i zapewniają znakomite postępy w leczeniu. W dzisiejszych czasach świetny wygląd odgrywa istotną rolę, decydując o udanym życiu zawodowym i towarzyskim. Zamiast popadać w kompleksy, warto odwiedzić gabinet ortodontyczny. Pamiętajcie, wyprostować zęby można w każdym wieku. Ta operacja, choć kosztowna, naprawdę się opłaca.

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/w-trosce-o-zdrowy-i-piekny-usmiech/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

4 comments

  1. Okazuje się, że dobrze zbilansowana dieta to lekarstwo na wszystko.
    Ja niestety o aparacie na zęby musiałam zapomnieć, bo mam tak słabe zęby, że zdaniem ortodonty mogłyby tego nie przeżyć…

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: