Wieża widokowa na Borowej Górze-spacer w chmurach

Na blogu prezentowałam już kilka wież widokowych pogranicza Kłodzkiego. Cieszy mnie fakt, że w mojej okolicy powstają kolejne platformy widokowe. Dziś odwiedziliśmy najnowszą konstrukcje o nietypowym kształcie. Widok z wieży  jest urzekający, jeśli będziecie w okolicy koniecznie zaplanujcie wycieczkę na szczyt Góry Borowej.

Ten piękny obiekt, o ciekawej formie, oddano do użytku 14 grudnia 2017 r . Konstrukcję  wzniesiono na Borowej  Górze (853,3 m n.p.m.) – najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich. Ma 16,5 m wysokości, a podest widokowy znajduje się na wysokości 15,3 m . Górny poziom masztu przygotowanego pod montaż kamer (będą wykorzystywane m.in. do ochrony przeciwpożarowej), który umieszczono wewnątrz konstrukcji wieży, osiągnął poziom 19,5 m.

Wieża jest konstrukcją stalową, skręcaną, w kształcie hiperboloidy, o przekroju szesnastokąta. Aby  dostać się na platformę widokową wieży, trzeba pokonać 90 schodów

.

Z tej wieży przy dobrej pogodzie widać wrocławski Sky Tower, Śnieżkę i Karkonosze, góry Kotliny Kłodzkiej, Czechy i Wielką Sowę. Obok wieży powstała spora, drewniana wiata turystyczna, stoliki z ławkami i stojak na rowery.

Najprostsza i najszybsza droga na Borową wiedze od strony Jedliny Zdrój. W Kamieńsku, obok pensjonatu Zacisze Trzech Gór znajduje się parking, gdzie zostawiamy samochód. Szlakiem żółtym lekko pod górę, udajemy się na  przełęcz Kozią położoną na wysokości 653 m n.p.m. Teraz czeka nas przejście czerwonym szlakiem, kilkuset metrów niewiele wznoszącą się leśną drogą ku Przełęczy pod Borową (675 m n.p.m.)

Ostatni odcinek drogi jest nieco stromy i meczący. Warto jednak wybrać się na 1,5 km spacerek  do platformy widokowej, która zachwyca nietuzinkowym projektem i wykonaniem. Górę Borowa odwiedzę raz jeszcze, latem w pogodny dzień i sprawdzę czy widać stąd Śnieżkę.

Wycieczkę zaliczyła bym do udanej gdyby nie niefortunny powrót. Wracając górską, krętą szosą, omijaliśmy chyba setki dziur w jezdni. Nie rozumiem dlaczego wraz z nadejściem dodatnich temperatur odsłania się fatalny stan naszych dróg. Często jestem u naszych południowych sąsiadów i zapewniam, że w Czechach jezdnie nie przypominają szwajcarskiego sera. Zarządcy dróg winę za wyrwy, koleiny i wyboje na drogach zrzucają na bardzo niskie temperatury. O kilku lat mamy zimy mniej srogie, a na drogach pojawiają się dziury i  pęknięcia, które zagrażają nie tylko komfortowi i bezpieczeństwu jazdy, ale stają się też przyczyną uszkodzeń pojazdów. Bliskie spotkanie ze wspomnianymi „ubytkami” w jezdni skończyło się dla nas dziurą w oponie i w kieszeni. Wjechaliśmy w wyrwę, w którą ktoś wcisnął kawał metalu. Opona została dosłownie rozerwana. Jakoś udało nam się dojechać do domu na trzech zimowych i jednej letniej oponie. Zazwyczaj, zamawiając zimowe czy też letnie opony kupujemy komplet – czyli cztery. Mam dwuletnie opony i mam teraz dokupić jedną nową? Byłam wściekła. Zima się kończy, za miesiąc będziemy przechodzić na letnie opony a ja muszę szukać zimowej używanej i to na już! Znajomi polecili mi sprawdzoną firmę zajmującą się sprzedażą detaliczną oraz hurtową polskich samochodów poleasingowych oraz sprzedażą opon samochodowych. Weszłam na stronę komisu https://autakrajowe.com.pl/38/sprzedaz-opon i przejrzałam ofertę. Autakrajowe.com.pl oferują sprzedaż opon letnich i zimowych – używanych, pochodzących od najlepszych producentów. Współpracują z wieloma firmami dzięki którym mają dostęp do opon używanych najlepszych marek. Decydując się na zakup opon mam gwarancję, że otrzymam oryginalne produkty bo nie sprzedają tam opon bieżnikowanych ani pochodzących od chińskich producentów. Znalazłam tam  odpowiedni rozmiar, w bardzo przystępnej cenie.

Pamiątka z wycieczki

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/wieza-widokowa-na-borowej-gorze-spacer-w-chmurach/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

2 comments

  1. Bardzo lubię wieże widokowe! W Małopolsce też jest ich sporo, no i jeszcze na Podkarpaciu, gdzie mam całkiem blisko 🙂 Jak jest ładna pogoda to można z nich podziwiać naprawdę imponujące krajobrazy 🙂

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: