Wieża widokowa na Trójgarbie

Dziś przychodzę z nie lada gratką dla wszystkich miłośników Sudetów. Od prawie miesiąca można podziwiać piękno górskiej przyrody z najwyższej w Sudetach Środkowych, platformy widokowej na na Trójgarbie.

Na szczycie Trójgarbu przed 1945 rokiem istniało schronisko z wieżą widokową. W latach powojennych była tam wieża sygnalizacyjno-kontrolna, na którą można się było wejść i podziwiać widoki.  Niestety zniknęła w latach 90-tych.

Widok na Chełmiec

Piękny widok na Karkonosze, Góry Wałbrzyskie a nawet Wrocław, przyciągał w to miejsce rzesze turystów, dlatego w ramach projektu “Ekomuzeum wokół Trójgarbu”, realizowanego wspólnie przez Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdró,j postawiono w tym miejscu nową wieżę.

  Szczyt Śnieżki nad chmurami

Pod koniec roku ( 29-12-2018) udostępniono dla zwiedzających tą piękną konstrukcję. Wieża ma 27,5 metra, wysokości  i na prawdę robi wrażenie. Nie dość, że jest najwyższa w okolicy, to ma ciekawy kształt. Wzniesiono ja na podstawie trójkąta, z wysuniętymi platformami widokowymi. Wieżę wykonano  ze stali.

Podłogi platformy widokowej, schody i wiata wykonana została z drewna modrzewiowego a dach z blachy cynkowo-tytanowej.

Ażurowa podłoga

Do jej wybudowania zużyto aż 67 ton stali, do tego około 60 kubików drewna i  60 kubików betonu. Pod wieżą na turystów czekają wiaty turystyczne, miejsca na ognisko, ławy i stoły.

Wartość projektu zamknęła się kwocie 1 790 tys. zł. Wykonawcą tej platformy widokowej jest firma Tatry Janusz Kluzowicz z Myślenic. Co ciekawe, ta sama firma budowała wieżę widokową na Borowej (najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich.) o której pisałam TU

Jak trafić na Trojgarba?

My wybraliśmy szlak żółty ze Szczawna-Zdroju przez Lubomin i Lubomińskie siodło. W miejscowości Lubomin, za kościołem, na małym parkingu zostawiamy samochód i pieszo udajemy się do miejsca, gdzie dawniej stała Bacówka pod Trójgarbem. Można też  tam dojechać autem ale droga nie jest zbyt ciekawa. Od Bacówki prowadzi kilka szlaków na Trójgarb.

My wybieramy szlak żółty, biegnący początkowo ostro pod górę. Od przełęczy Lubomińskie siodło, szlak wznosi się bardziej łagodnie, aż na sam szczyt. Dojście do wieży ( najpierw po błocie a potem po śniegu) zajęło nam 40 minut.

Polecam spacer na Trójgarba skąd rozpościera się panorama Pogórza Sudeckiego od Karkonoszy po Ślężę.

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/wieza-widokowa-na-trojgarbie/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

2 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: