Wodospad Kamieńczyk i Wodospad Szklarki-perełki Karkonoszy

Gdy żar leje się z nieba, wycieczki po górskich szlakach nie należą do przyjemnych, dlatego tym razem odwiedziliśmy inne górskie atrakcje- czyli wodospady, które tworzą potoki spływające z gór. W Szklarskiej Porębie znajdują dwa wodospady, które są łatwo dostępne, a w upalne dni, dają przyjemne uczucie chłodu.

Wodospad Kamieńczyka, powstał ze spiętrzenia wody potoku Kamieńczyk. Jest to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Sam Wąwóz ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów.

Do Wodospadu można dostać się z centrum Szklarskiej Poręby. Kierujemy się w stronę dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, następnie  czarnym szlakiem kierujemy się do rozdroża pod Kamieńczykiem. Stąd czerwonym szlakiem dochodzimy do Wodospadu Kamieńczyka. Czas dojścia- około 1 godziny. Można wybrać krótszą drogę, z parkingu przy wyjeździe z miasta w stronę Jakuszyc. Czas dojścia na miejsce-25 minut. Szlak z rozdroża pod Kamieńczykiem pnie się lasem, lekko w górę. Trasa na początku jest łatwa,dopiero przed samym Kamieńczykiem zaczyna się nieco bardziej stromy odcinek z wystającymi i śliskimi kamieniami, dlatego warto zadbać o odpowiednie buty.

Wodospad można oglądać za darmo, z góry od strony schroniska lub za opłatą z przykutej do skał, platformy widokowej.

Ażurowe podesty pozwalają podziwiać płynącą dołem rzekę.

Nieco wyżej znajduje się schronisko „Kamieńczyk, oraz balkon widokowy, gdzie  można zobaczyć górną część wodospadu. Sprzed schroniska roztacza się widok w kierunku Gór Izerskich.

W dniu, kiedy odwiedzałam schronisko, panował okropny upał. Miło, że gospodarze zadbali o samopoczucie turystów i uruchomili kurtynę wodną.

 

Opłaty za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka

bilety jednorazowe: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy
Czynne: codziennie od 9:00 do 17:00

Wodospad Szklarki

Przy wjeździe do miasta ,od strony Kamiennej Góry znajduje się  duży i bezpłatny parking , a po przeciwnej stronie ulicy, wejście do Wodospadu Szklarki. To drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach.

Wodospad Szklarki usytuowany jest na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości.Po przejściu przez mostek, należy uiścić opłatę za wejście do KPN- dorośli 6 zł dzieci 3 zł. Dojście do Wodospadu jest bardzo przyjemne i łatwe. Przez 400 metrów towarzyszy nam przyjemny szum potoku Szklarki. Przy wodospadzie znajduje się małe schronisko PTTK „Kochanówka”gdzie można wypić kawę lub zjeść lody.Może też wybrać się tu z centrum miasta, szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna. Czas dotarcia -15 minut.

Zwiedzanie, bez ograniczeń czasowych.

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/wodospad-kamienczyk-i-wodospad-szklarki-perelki-karkonoszy/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

4 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: