Wycieczka w Broumovské stěny-Hvězda i Supi hnizdo

Dawno nie zapraszałam Was w ciekawe miejsca w mojej okolicy. W ubiegłym tygodniu pogoda dopisała więc wyruszyliśmy w Czeskie góry. Tuż za granicą rozciąga się  przepiękne pasmo Broumowskich Ścian widoczne także po Polskiej stronie. Byłam tam nie raz i za każdym razem odkrywam nowe i  ciekawe miejsca. Tym razem była to platforma widokowa na  Supi hnizdo. 

Hvezda to  szczyt (674 m n.p.m.) w Czechach,  w Broumowskich Ścianach (Broumovské stěny). Wzniesienie o charakterystycznym kształcie i zboczach przechodzących w pionowe ściany z wyraźną płaską częścią szczytową jest jednym z wyższych i najbardziej atrakcyjnym wzniesieniem Broumowskich Ścian.

Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest popękana i poprzecinane małymi szczelinami skalnymi. Na szczycie, na krawędzi obrywu znajduje się barokowa kaplica Matki Bożej Śnieżnej na górze Hvězda, zbudowana w 1733  przez opata klasztoru z Broumova Othmara Zinkego według projektu K. I. Dientzehofera  Kaplica  zbudowana jest na  planie gwiazdy z piaskowcowych bloków. Na jej szczycie znajduje się  drewniany krzyż z pozłacaną gwiazdą.

    

 

Kaplica idealnie wpisuje się w skalne otoczenie. 

To nie jedyna atrakcja na szczycie .W pięknym, drewnianym budynku postawionym na kamiennej podmurówce, na wysokości 674 m n.p.m., znajduje się schronisko turystyczne Chata Hvězda. Schronisko zostało wzniesione w latach 1854–1856 w stylu szwajcarskim przez Jana Napomucena Rottera. Obecnie mieści się tu gospoda, gdzie podają piwo z ogromną pianką.

Obok kaplicy na skałach położony jest punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Broumova i okolic (Góry Suche, Góry Sowie).

Gdy już nacieszymy oczy piękną panoramą i wypijemy piwo na skalnym tarasie, warto wybrać się na mały spacer po skalnych wąwozach w kierunku platformy widokowej. Najbardziej dogodne dojście czerwonym szlakiem od parkingu przy Hvezdzie.

  Supi hnizdo (702 m n.p.m.) Sępie Gniazdo to najwyższe spiętrzenie w środkowej części Broumovskich Sten, zajęte przez piaskowcową grupę skalną kilkunastometrowej wysokości. Na szczycie skał znajduje się udostępniona ciągiem kamiennych stopni platforma widokowa, z której rozciąga się ładny widok na Kotliny Broumowską i Kłodzką, a także Góry Kamienne, Sowie i Stołowe.

 

                  

   Kamienne schody prowadzą na platformę widokową skąd dostrzec można Karkonosze ze Śnieżką

   Ciekawe formy skalne

                      

Jak tu trafić. Jadąc z Nachodu kierujemy się na Police nad Metují. Na małym skrzyżowaniu, na rogatkach  miejscowości znajduje się naprawa maszyn budowlanych Tuż za nią skręcamy na  Hlavňov (Górny Hlavňov) i jedziemy na sam koniec, aż do parkingu odległego około 200 m od miejsca docelowego. Można też dojść piechotą z piechotą od strony Broumova, idąc stromo pod górę, przez las a potem po kamiennych schodach wprost na szczyt grzbietu Broumovskich Ścian.
.

 

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://kasia-testuje.pl/wycieczka-w-broumovske-steny-hvezda-i-supi-hnizdo/
SHARE
Pinterest
Pinterest
Instagram

3 comments

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: