
Zioła dla urody i zdrowia-rokitnik
Zimą, aby wzmocnić odporność organizmu, sięgamy po herbaty wzbogacone naturalnymi sokami oraz konfiturami. Zazwyczaj są to przetwory z malin lub pigwy. Rokitnik poznałam zupełnie niedawno i pokochałam te malutkie i cierpkie owoce które można spożywać na surowo lub przyrządzać z nich przetwory: dżemy, galaretki, konfitury, soki wina i nalewki.
Mieszkam na południu Polski i tu ciężko jest kupić przetwory z rokitnika. Na szczęście mam blisko do Czech, a tam lokalne stragany obfitują w rokietnikowe przysmaki. Niedawno udało mi się kupić sok oraz herbatę. Sok doskonale nadaje się do przyprawiania potraw zastępując cytrynę. Z suszonych owoców rokitnika można przygotować smaczny i zdrowy gorący napar, który może zastąpić zwykłą herbatę.
Rokitnik zwyczajny nazywany jest syberyjskim złotem lub rosyjskim ananasem. Występuje w Europie, Azji, aż po Chiny, rożnie zwykle wzdłuż wybrzeży morskich. W Polsce spotkać go można nad Bałtykiem. Te pomarańczowo żółte owoce mają przyjemny zapach i gorzkawy smak, z to w ich środku kryje się mnóstwo dobrodziejstw. W owocach rokitnika znajdziemy więcej witaminy C niż w dzikiej róży.
Rokitnik zawiera aż 190 bioaktywnych substancji, które mają pozytywny wpływ na człowieka: jest skarbnicą witamin z grupy B, C, F, P, PP oraz witaminy E i prowitaminy A. Owoce bogate są w garbniki, sole mineralne, fosfolipidy, kwasy organiczne, związki fenolowe, w tym flawonoidy i aminokwasy. Rokitnik to cenne źródło mikro i makroelementów: bor, wapń, chrom, kobalt, miedź, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen i cynk.
W kosmetyce rokitnik używany jest jako składnik kremów i preparatów nawilżających. Oleje z rokitnika zawierają wysokie stężenie kwasu palmitynowego- budulca ludzkiej skóry. Kwas palmitynowy odpowiedzialny jest za szybsze ziarninowanie ran i regenerację naskórka. Ze względu na obecność antyoksydantów rokitnik ma silne działanie przeciwzmarszczkowe i pomaga walczyć z wolnymi rodnikami.Wyciągi z rokitnika wchodzą w skład środków kosmetycznych używanych do pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się. Duża zawartość witaminy C flawonów i flawonoidów w owocach rokitnika sprawia, że jest on cenionym składnikiem preparatów likwidujących przebarwienia skóry.
A Wy lubicie rokitnika?
Nie jadłam nigdy przetworów z rokitnika. Przy najbliższej okazji będę musiała to nadrobić 🙂
Polecam. Herbatka z sokiem z rokitnika jest bardzo smaczna i zdrowa 🙂
pyszności 😉
lubię dodać konfiturę do herbaty, nie jest słodka, a dodaje zdrowia!
Nigdy nie dodawałam konfitur do herbaty, musze spróbować
Lubię rokitnika, ale nie wiedziałam że ma takie właściwości 🙂
wiele dobrego słyszałam o rokitniku, musze kiedyś sama się przzekonać:-)
ostatnio dostałam od babci konfiturę z rokitnika:-)
O tak, rokietnik to ja lubię i w kosmetykach i w przetworach. To dobra rzecz i fajnie ze jest do więcej na rynku 🙂
NIe znam tych produktów, czuję sie zaciekawiona. Myslę że wypróbuję
Rok temu na weselu otrzymaliśmy sok z rokitnika w ramach podziękowania za obecność i niestety nie dałam rady… Totalnie nie moje smaki, a szkoda bo ma bardzo dobre właściwości.
A o takich nowosciach nie wiedziałam